W Teatrze Polskim miała miejsce uroczystość wręczenia Ikarów – Nagród Prezydenta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki, którymi już po raz 32. uhonorowano postaci najbardziej zasłużone w tej dziedzinie. W tym roku laureatami Ikara 2024 zostali: – Sławomir Miska, aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, historyk sztuki z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej Teresa Dudek-Bujarek oraz Michał Dziuda, twórca i właściciel Cavatina Hall.
Ikarowa gala zgromadziła wielu gości, jednak najważniejszym punktem wieczoru było wręczenie statuetek Ikara, których autorem jest bielski artysta Bronisław Krzysztof.
W kategorii za szczególne osiągnięcia w 2024 r. nagrodę otrzymał Sławomir Miska, aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, który w ubiegłym roku kreował postać Walusia w dramacie Różewicza Do piachu w reż. Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego. Za tę rolę został w minionym roku dostrzeżony w „Subiektywnym spisie aktorów teatralnych” Jacka Sieradzkiego, który docenił precyzję oszczędnego aktorstwa i bezwarunkową szczerość postaci uwikłanej w historię i w swój ludzki strach - czytamy w uzasadnieniu decyzji kapituły. Aktor i instruktor teatralny od 2007 roku występuje na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, gdzie zagrał wiele interesujących i złożonych ról, jak: Bogumił Niechcic w Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą czy ON 2 w Beztlenowcach.
W tej samej kategorii do Ikara 2024 nominowano także aktorkę Teatru Polskiego Orianę Soikę oraz tancerkę i choreografkę Katarzynę Zielonkę.
Za wybitne dokonania w dziedzinie kultury i sztuki statuetką Ikara uhonorowano Teresę Dudek-Bujarek, kuratorkę i znawczynię historii sztuki z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, której praca przy organizacji wystaw muzealnych jest doceniana w kraju i za granicą.
Jest niezrównaną popularyzatorką dorobku artystów z naszego regionu. Była kuratorką wielu wystaw indywidualnych i monograficznych w kraju i za granicą. Przygotowała scenariusz ekspozycji stałej w Muzeum im. Juliana Fałata w Bystrej oraz ekspozycji sztuki od XIV wieku po współczesność w siedzibie muzeum w Bielsku-Białej. Prowadzi badania nad przejawami życia artystycznego na terenie naszego miasta w kontekście jego wielonarodowościowego i wielokulturowego dziedzictwa. Jest autorką i współautorką wielu monograficznych opracowań oraz wydawnictw dotyczących artystów tworzących na przestrzeni dziejów bielsko-bialskie środowisko plastyczne. Popularyzowała z dużym powodzeniem dorobek tak znamienitych postaci, jak: Petr Michal Bohun, Julian Fałat, Jakub Glasner, Jan Grabowski, Ignacy Bieniek i Alfred Biedrawa - uzasadniła swój wybór kapituła.
W tej samej kategorii nominacje otrzymali również aktor Teatru Polskiego Adam Myrczek oraz grafik i animator Mirosław Baca z Regionalnego Ośrodka Kultury.
Specjalną nagrodę Ikara 2024 otrzymał Michał Dziuda, twórca i właściciel Cavatina Hall, który przyczynił się do wzbogacenia kulturalnego krajobrazu miasta. Kapituła w swej ocenie podkreśliła, że Michał Dziuda zainicjował i wsparł finansowo powstanie w naszym mieście zawodowej orkiestry symfonicznej Cavatina Philharmonic Orchestra, która działa z powodzeniem od zeszłego roku przy Cavatina Hall. Jej koncerty gwarantują wysoki poziom artystyczny, cieszą się ogromnym zainteresowaniem melomanów i przynoszą satysfakcję muzyczną nie tylko mieszkańcom naszego miasta.
Podczas ikarowej gali wręczono również dyplomy honorowe i specjalne oraz tytuły Dobrodzieja Kultury. Dyplomami honorowymi nagrodzono Zespół Pieśni i Tańca Beskid za promocję kultury regionalnej i wkład w rozwój folkloru oraz Aleksandra Pestyka, aktora od lat współpracującego z bielskim teatrem. Dyplom specjalny otrzymała Spółdzielnia Mieszkaniowa Złote Łany za wspieranie działalności Spółdzielczego Centrum Kultury Best, organizującego m.in. konkurs literacki Lipa.
Tytuły Dobrodzieja Kultury przyznano dwóm instytucjom, które wyróżniły się szczególnym wsparciem finansowym dla działań artystycznych w Bielsku-Białej. Są to PreZero i PKO Bank Polski S.A.
Źródło: materiały prasowe UM w Bielsku-Białej, fot. Paweł Sowa