Nie jest łatwo opisać słowami wydarzenia, jakie we wtorek odbyły się w Cavatina Hall. Bo jak opowiedzieć dźwięk? Jak opowiedzieć obraz? To zadanie z cyklu niewykonalnych, ale ze świadomością tych słabości: spróbujmy.
Cavatina Hall to artystyczna duma Bielska-Białej – uważa wiele osób. Sala koncertowa należy do grona najlepszych w Europie, a konkurencja jest przecież olbrzymia. We wtorek wszyscy zainteresowani możliwościami tego obiektu mogli na własne oczy i uszy przekonać się, że renoma nie stanowi jedynie efektu skutecznych działań marketingowców.
W trakcie około godzinnego spotkania w Cavatina Hall uczestnicy wydarzenia mogli poznać funkcjonowanie sali koncertowej zarówno na warstwie teoretycznej, jak i praktycznej.
Walory artystyczne oraz możliwości sali koncertowej zaprezentował zespół Highlander Project. Dziesięcioosobowy skład łączy w swojej twórczości tradycyjne brzmienia góralskie z jazzem w nowoczesnej, elektronicznej aranżacji. Wybór gości pokazu artystycznego, dokonany przez personel Cavatina Hall, wydaje się uzasadniony. Usłyszeć mogliśmy bowiem zarówno skrzypce czy dudy, bardziej jazzowe niż góralskie: fortepian oraz perkusję, jak i syntezatory. Tym samym sala została przetestowana na wszelkie możliwe sposoby i ów egzamin (wraz z muzykami Highlander Project) zdała potwierdzając, że Cavatina Hall może naprawdę dużo.
A nawet jeszcze więcej, gdyż po występie Highlander Project widzom zaprezentowano kolejne, luźniej powiązane z muzyką, ale nadal ściśle ze sztuką możliwości obiektu. Okazało się, że budynek przy Dworkowej 2 w Bielsku-Białej możne z powodzeniem radzić sobie w roli kina, a także – co stanowiło szczególne doświadczenie – jako arena pokazów świetlnych.
Czystych brzmień występu muzyków oraz ich świetnego przekazania na wielką widownię przez system głośników nie sposób opisać słowami, natomiast zdjęcia – choć w niewielkim stopniu, ale jednak – oddają niezwykły charakter pokazu świateł przygotowanego przez pracownika Cavatina Hall. Dlatego też gorąco zachęcamy do zobaczenia galerii znajdującej się pod tekstem. Wszystkiemu towarzyszyła muzyka, która swoim rytmem współgrała z tym, co na scenie i widowni prezentowały światła.
Wydarzenie miało jednak i inny wymiar: pozwoliło poznać salę koncertową od strony technicznej i teoretycznej. Zgromadzeni dowiedzieli się, że są praktycznie otoczeni tłumem głośników, których jest aż 142. Dodatkowo prowadzący spotkanie zaprezentował możliwości zainstalowanych tam mikrofonów, które „zbierają” dźwięk z miejsca, w którym się on pojawia i tak też go „oddają” słuchaczom. Ponadto okazało się, że scena pozwala na podnoszenie wybranych fragmentów tak, by część występujących (np. chór, orkiestra) znajdowała się w nieco innym miejscu.
Nikt z gości wtorkowego pokazu artystycznego w Cavatina Hall nie powinien być zawiedziony. Zgodnie z zapowiedziami pracownicy obiektu i muzycy Highlander Project pokazali pełnię możliwości sali koncertowej. I zgodnie z popularną opinią na temat Cavatina Hall okazało się, że jest to miejsce, gdzie można obcować z muzyką na najwyższym poziomie.
Fot.: Michał Wałach