Podczas starań Bielska-Białej o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 wiele mówiono o nowych inwestycjach w bielską kulturę. Czy to, iż miasto jednak nie wygrało batalii o tytuł będzie miało wpływ na plany przedstawione w tzw. bidbooku? Sprawdziliśmy zapisy projektu budżetu miasta na rok 2025.
Władze miasta podkreślały, że brak przyznania Bielsku-Białej tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2029 nie będzie miał wpływu na plany, które były z ubieganiem się o tytuł. Niejednokrotnie deklarowano, że zamierzenia przedstawione w tzw. bidbooku będą – w miarę możliwości – realizowane. Przypomnijmy, że wśród inwestycji ujętych we wspomnianym bidbooku znalazły się między innymi: budowa nowej siedziby dla Teatru Lalek Banialuka, Porzucone miasto – projekt odnoszący się do Grodziska w Starym Bielsku i zakładający stworzenie tam wystawy multimedialnej, Pedanteria, czyli kompleks przestrzeni kulturotwórczej w centrum miasta, FSM – Forum Sukcesu Malucha czy Centrum Miłości do Gór.
Sprawdziliśmy, czy plany te zostały uwzględnione w przyszłorocznym budżecie miasta, który przygotował prezydent Jarosław Klimaszewski i przedłożył Radzie Miejskiej (więcej o samym projekcie budżetu pisaliśmy tutaj).
Na zadania majątkowe, czyli inwestycje, w dziale „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego” przeznaczono w projekcie budżetu na rok 2025 18,36 mln zł. Z wymienionych w bidbooku zadań znaleźliśmy jedynie, wywołującą spore kontrowersje wśród mieszkańców miasta, budowę nowej siedziby Banialuki. Na zadanie „Przestrzeń splotów dla Teatru Lalek, Biblioteki i dotychczasowych funkcji targowej i parkingu” przeznaczono 5,69 miliona złotych. Nie jest to zbyt imponująca kwota, zważywszy, że zdecydowanie więcej środków (7,8 mln zł) zapisano w przyszłorocznym budżecie na budowę niewielkiego, osiedlowego Centrum Integracji Społecznej i Świetlicy Miejskiego Domu Kultury w Białej Północ. W przypadku nowej siedziby Banialuki i Książnicy Beskidzkiej środki przeznaczone będą na kolejną część dokumentacji projektowej.
Poza przygotowaniami do budowy nowej siedziby Banialuki w projekcie przyszłorocznego budżetu nie znaleźliśmy żadnych innych pozycji zapisanych w bidbooku. Największą inwestycją kulturalną Bilska-Białej w przyszłym roku będzie wspomniana już wcześniej budowa Centrum Integracji Społecznej i Świetlicy Miejskiego Domu Kultury w Białej Północ. Poza tym środki przewidziano na kontynuację prac związanych z izolacją przeciwwilgociową fundamentów budynku głównego Teatru Polskiego (prawie 500 tys. zł). Na zadanie to Bielsko-Biała otrzymało dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład.
585 tysięcy złotych przeznaczone zostanie także na wzmocnienie efektywności energetycznej budynku Książnicy Beskidzkiej.
Pozostałe środki inwestycyjne w dziale „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego” przeznaczone zostaną na ochronę zabytków. Tutaj najwięcej funduszy (ponad 1,7 mln zł) pochłonie kontynuacja konserwacji kościoła św. Barbary w Bielsku-Białej w Mikuszowicach Krakowskich. Przypomnijmy, że Bielsko-Biała otrzymała na to zadanie dofinansowanie ze środków Rządowego Programu Ochrony Zabytków.
840 tys. zł w budżecie miasta przeznaczono na dotacje celowe na renowacje zabytków, zaś 200 tys. na modernizację windy w starym budynku Ratusza.