Od 21 do 22 marca w Bielsku-Białej odbywać się będzie Beskidzki Kongres Kultury. Celem imprezy jest pogłębienie dialogu władz centralnych, samorządowych oraz środowisk twórczych, instytucji kultury i jej odbiorców. A wszystko w kontekście starań miasta o tytuł ESK 2029.
Goście Kongresu chcą rozmawiać o stanie kultury w Polsce, w tym o instytucjach kultury i środowiskach twórczych. Polem do wymiany myśli mają być także relacje na styku tychże instytucji, władz centralnych (jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz samorządowych. Słowem: jak powinien wygląda publiczny mecenat kultury w Polsce roku 2024 i w przyszłości.
W trakcie wydarzenia omawiane mają być także wizje tworzenia kultury bez barier, kultury budującej wspólnotę oraz poprawiającej dobrostan i cementującej społeczeństwo obywatelskie.
Spotkanie nie przypadkiem odbędzie się w Bielsku-Białej. Uczestnicy wydarzenia będą bowiem dyskutować także o roli kultury na Podbeskidziu. To niezwykle ważne szczególnie w obliczu szans, jakie stają przez miastem w związku z ubieganiem się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
W ramach wydarzenia możecie wziąć udział w sesjach plenarnych i panelach tematycznych na temat kondycji i przyszłości polskiego sektora kultury, spotkać się z menedżerami, animatorami, twórcami i wymieniać się z innymi uczestnikami doświadczeniem, wiedzą, pomysłami i ideami – informują organizatorzy.
Beskidzki Kongres Kultury swoim patronatem honorowym objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz oraz Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.
Początek wydarzenia w czwartek 21 marca o godzinie 10 w Cavatina Hall.