Okolice Bielska i Białej zawsze znajdowały się na pograniczu. Do dziś możemy znaleźć wiele pamiątek z tym związanych. Jedną z nich jest, znajdujący się w Brzeszczach, słup graniczny Marii Teresy z okresu rozbiorów.
Słup znajduje się w okolicy Olszynek w Brzeszczach-Nazieleńcach, nad Wisłą. Nie można w jego pobliże dojechać samochodem, aby go odnaleźć, należy wybrać się na spacer lub wycieczkę rowerową.
Słup ustawiono tutaj prawdopodobnie w 1775 roku, gdy Austria zatwierdziła projekt podziału administracyjnego Galicji na cyrkuły.
Na kamiennym słupie wysokości około metra widać wyraźnie koronę, która była symbolem władzy Marii Teresy. Podobnych słupów było więcej, jednak do dziś zachowały się w naszej okolicy tylko dwa. Poza brzeszczańskim istnieje jeszcze podobny w okolicy Babic koło Oświęcimia.
W miejscu, gdzie znajduje się słup przebiegała granica Austrii i Prus po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku. Austriacy, chcąc uniknąć w krajach europejskich zarzutu nielegalnego zajęcia ziem Polski, tłumaczyli przejęcie tych terenów jako odzyskanie ziem utraconych. Księstwo Oświęcimskie od czasów rozbicia dzielnicowego należało bowiem do korony czeskiej, wchodzącej w XVIII wieku w skład cesarstwa.