Wygiełzów to miejscowość – choć nieodległa – raczej mało znana wśród mieszkańców naszego regionu. Warto się tam jednak wybrać, gdyż ze jednym razem zobaczyć możemy ciekawe budowle małopolskich wsi zgromadzone w skansenie, a po krótkim spacerze podziwiać ruiny biskupiego zamku Lipowiec, z którego wieży roztacza się piękny widok na okolicę.
Skansen w Wygiełzowie nie jest duży, jednak ma swój niesamowity urok. Znajduje się tutaj 27 zabytkowych, drewnianych obiektów wzbogaconych o małą architekturę (kapliczki, studnie, pasieki), Budowle rozmieszczone zostały w dwóch sektorach: małomiasteczkowym i wiejskim. Obejrzeć można nie tylko domy i chałupy, ale także spichlerze, kuźnię czy olejarnię. W jednej z chałup odtworzono starą szkolną klasę. W większości obiektów nie tylko zobaczyć można ich wystrój i wyposażenie, ale także zobaczyć jak działały stare narzędzia wykorzystywane jeszcze przez nasze babcie i dziadków. Organizowane są warsztaty, podczas których można chociażby zobaczyć ile wysiłku kosztowało codzienne pranie, a następnie spróbować pracy z żelazkiem na duszę i węgiel .
W Muzeum Małopolski Zachodniej, bo tak formalnie nazywa się skansen, organizowanych jest wiele imprez, które pozwalaj lepiej poznać kulturę tego terenu. Już 14 lipca odbędzie się Etnomania, cykliczny festiwal promujące tradycyjne, ludowe rękodzieło i rzemiosło. Widzowie uczestniczyć będą w licznych warsztatach rękodzielniczych i rzemieślniczych, w zajęciach muzycznych, edukacyjnych. Warsztatom towarzyszą pokazy sceniczne etnomody i koncerty muzyki folkowej.
W czasie tych wakacji zaplanowano także Miodobranie (4 sierpnia) oraz Dni Architektury Drewnianej (24-25 sierpnia).
Nieopodal skansenu na wzgórzu, znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Lipowiec. To jedno z „Orlich gniazd”, które należało swego czasu do biskupów krakowskich. W 2023 roku, po kilku latach prac renowacyjnych i konserwatorskich, zamek Lipowiec został ponownie otwarty dla turystów. Można obejrzeć tam m.in. dziedziniec, wozownię, studnię, refektarz i wieżę widokową, z której rozciąga się piękna panorama. Znajdziemy tam również niewielką ekspozycję oraz kawiarnię serwującą regionalne smakołyki.
Oddalony od Bielska-Białej o niewiele ponad 50 km Wygiełzów z pewnością wart jest wybrania się na rodzinną wycieczkę, podczas której każdy odkryje coś ciekawego dla siebie. Do miejscowości tej dojechać można kierując się na Oświęcim i Chrzanów, a nastęnie zjeżdżając na drogę nr 780 w kierunku Alwerni i Krakowa.
Foto: Muzeum Małopolski Zachodniej