Zamierzając odwiedzić muzeum zwykle udajemy się w jedno, konkretne miejsce. Zupełnie inaczej jest w przypadku MuRo, czyli Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Funkcjonująca od ponad roku instytucja nie ma jednej siedziby, a eksponaty znajdują się w 5 lokalizacjach, w większości kościołach naszej diecezji.
Na pomysł utworzenia muzeum rozproszonego wpadł ks. dr Szymon Tracz, któremu kilka lat temu powierzono zadanie stworzenia muzeum diecezjalnego. Dziś autor projektu jest kustoszem muzeum i proboszczem parafii w Starej Wsi, w której znajduje się jeden z obiektów MuRO.
Muzeum składa się z trzech części. Zasadniczy moduł stanowi pięć drewnianych, zabytkowych budynków – kościoły w Grojcu, Nidku, Osieku i w Polance Wielkiej oraz budynek dawnej szkoły w Starej Wsi. Można w nich zobaczyć, oprócz samych wnętrz, specjalnie przygotowane ekspozycje.
W Polance Wielkiej (powiat oświęcimski) obejrzeć można obrazy i rzeźby oraz naczynia i tkaniny liturgiczne, numizmaty i inne precjoza. Zobaczyć tu można m.in. słynną kapę liturgiczną z Kęt, uszytą z XVII-wiecznej tkaniny tureckiej dekorowanej w stylizowany kwiat goździka oraz nigdy nie pokazywane wcześniej publicznie pamiątki po jednym z patronów diecezji, św. Józefie Bilczewskim.
W Grojcu (powiat oświęcimski) odwiedzający zapoznają się z muzyką, przede wszystkim religijną, ale też obrzędową, która stanowi ważne dziedzictwo Podbeskidzia. Tutaj organizowane będą też koncerty oraz spotkania – przy muzyce i o muzyce.
W Osieku (powiat oświęcimski), oprócz wspaniałej architektury i wyposażenia świątyni, odwiedzający zapozna się z podejściem do śmierci i jej oswajania w naszej kulturze oraz zwyczajami z nią związanymi. W zakrystii zobaczyć można zbiory biblioteczne, które pokazują co znaczyła biblioteka na plebani w XVI, XVII czy XVIII wieku. Pokazana jest także parafia od strony administracyjnej, a prezentowane są m.in. stare księgi parafialne.
Z kolei w kościele w Nidku (powiat wadowicki) połączony został świat kultury materialnej ze światem przyrody. Pokazana jest tutaj fauna i flora Beskidów, która funkcjonuje w działach sztuki i niesie wiele treści symbolicznych. Przy kościele stworzono także ogród z roślinnością, pomiędzy którą znajdą się elementy konstrukcji drewnianych, aby zwiedzający mogli zobaczyć co to zastrzał, portal wycięty w ośli grzbiet czy więźba storczykowa. Tego nie można zobaczyć w samym kościele, bo są to elementy niewidoczne dla odwiedzających. A są prawdziwym fenomenem budownictwa drewnianego.
Ekspozycje z kościołów dopełnia wystawa w XVIII-wiecznej starej szkole parafialnej w Starej Wsi k. Wilamowic (powiat bielski).
Moduł drugi Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego obejmuje dwa czynne kościoły parafialne: w Gilowicach i Łodygowicach. Moduł trzeci to czternaście drewnianych, zabytkowych kościołów wpisanych do krajowego rejestru zabytków z terenów diecezji bielsko-żywieckiej, zlokalizowanych w województwie małopolskim i śląskim.
Muzeum Rozproszone w Grojcu, Nidku, Osieku, Polance Wielkiej oraz Starej Wsi czynne jest od wtorku do piątku w godzinach 9.00-16.00, zaś w soboty i niedziele od 10.00-16.00. W poniedziałki obiekty muzeum są nieczynne. Istnieje także możliwość zwiedzania z przewodnikiem po wcześniejszym zgłoszeniu na adres e-mail: kontakt@beskidzkiemuro.pl lub telefonicznie 734 176 651. Dodatkowo w sprawie zwiedzania kościoła w Polance Wielkiej można kontaktować się z p. Krystyną Sitko, tel. 504 635 974. Wstęp do wszystkich obiektów jest darmowy.