W poniedziałek zakończył się w Radomiu Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, który po raz 16. już gościł w radomskim Teatrze Powszechnym. Wśród 11 przedstawień prezentowanych w ramach festiwalowego konkursu ze spektaklem „Ślub” Witolda Gombrowicza wystąpił zespół Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej. Z sukcesami.
Początki Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego sięgają roku 1993. Od tego czasu jest on organizowany w Radomiu co dwa lata i wybór miejsca jest tu nieprzypadkowy. W pałacyku stojącym w podradomskiej Wsoli mieści się bowiem Muzeum Witolda Gombrowicza. W latach 1924-39 mieszkał tu brat Witolda – Jerzy i tutaj właśnie autor „Transatlantyku” bywał w wakacje.
Teatr Lalek Banialuka w ramach tegorocznego konkursu zaprezentował spektakl „Ślub” w reżyserii Agaty Biziuk. Spektakl, będący inscenizacją najbardziej chyba metaforycznego dzieła Witolda Gombrowicza, miał swoją premierę w marcu zeszłego roku. Przedstawienie nie przeszło bez echa. Banialuka przywiozła z Radomia trofeum podwójne: Agata Biziuk została uhonorowana wyróżnieniem reżyserskim, natomiast autorka scenografii Marika Wojciechowska otrzymała nagrodę za warstwę plastyczną spektaklu.
Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego Jury jednogłośnie przyznało spektaklowi „Iwona, Księżniczka Burgunda” w reżyserii Adama Orzechowskiego z gdańskiego Teatru Wybrzeże.
Fot. Teatr Lalek Banialuka