Już czwartą dekadę spotykają się pod Szyndzielnią. W tym roku po raz 36 od 12-14 września ponad 400 polskich i zagranicznych wystawców prezentuje swój dorobek naukowy, produkcyjny i badawczy na ENERGETAB czyli Międzynarodowych Targach Bielskich . Maszyny i urządzenia elektroenergetyczne, aparatura rozdzielcza, łączeniowa i kontrolno-pomiarowa, automatyka i sterowanie, osprzęt sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, energooszczędne oś- wietlenie i drogowe, systemy informatyczne i telekomunikacyjne, innowacyjne technologie – to tylko część tego co zobaczyć można na terenie ZIAD-u oraz w Hali BBOSiR im. Zbigniewa Pietrzykowskiego.
Przed polską energetyką stoją ogromne wyzwania związane z transformacją energetyczną a także potrzebą i koniecznością stosowania nowych bardziej przyjaznych środowisku technologii. Ważne jest także zwększenie efektywności wytwarzania i przesyłania energii. Coraz większa rolę w tym zakresie odbywać będą samorządy lokalne oraz klastry energii czy tak popularne za naszą zachodnią granicą spóldzielnie energetyczne.
Na otwartych terenach targowych wydzielono trzy strefy specjalne: Strefa Odnawialnych Źródeł Energii- OZE, Srefa Elektromobilności – SEL, Strefa Praktycznych Pokazów Technologii Elektrycznych – SPP. Każdego roku pracuje Komisja Konkursowa oceniająca zgłoszone do konkursu produkty. W tym roku do konkursu zgłoszono 44 produkty, z których nagrodzono 23. Zwróciliśmy szczególną uwagę na nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Wyróżniono nią firmę LEDOLUX Poland Sp. z o.o. za oprawę oświetleniową LUXA DOB.
O to co to za produkt i czym się charakteryzuje zapytaliśmy Prezesa Zarządu firmy, Artura Rozmusa.
– Nasza lampa, która dostała nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej, charakteryzuje się innowacyjną technologią DOB. Jest to technologia, w której zasilacz jest zlokalizowany na tej samej płytce co LED-y, przez co lampa jest bardziej kompaktowa i długowieczna. Lampa ta została bardzo dobrze sprawdzona i przetestowana przez Tauron Nowe Technologie, który jest operatorem oświetlenia ulicznego w Bielsku-Białej i dokonuje regularnych wymian lamp. Dzięki Tauronowi jesteśmy rozpoznawalni na terenie miasta. Pierwsze testy lamp miały miejsce dwa lata temu. Ich ilość sukcesywnie rosła i wynika z tego iż przyjęły się bardzo dobrze i zostały zaakceptowane przez władze miasta. Dodatkowo nasze lampy w technologii DOB są lampami inteligentnymi czyli mogą być ściemnialne – nie muszą świecić cały czas pełną intensywnością. Gdy zapada noc lampa musi swiecić bardzo jasno ale przecież około 2, 3 czy 4 w nocy nie musi swiecić pełną mocą (można ją przyciemnić), Przekłada się to na znacznie mniejsze zużycie prądu. Lampa jest przygotowana do ściemniania. W każdej z nich jest możliwość zamontowania sterowników regulujących moc, w zależności od użytkownika. Jeżeli użytkownik dysponuje ograniczonym budżetem to może najpierw kupić lampę a później zainstalować w jej wnętrzu sterowniki.
– Na jakim poziomie szacujecie Państwo poziom oszczędności przy korzystaniu z Waszych lamp?
– Można zejść do poziomu 1/3 dotychczas zużywanej energii. Najbardziej popularne w miastach lampy sodowe mają moc 250W. W naszych lampach jesteśmy w stanie zejść do poziomu 80W czyli oszczędność na prądzie jest rzędu 2/3. Przy zastosowaniu odpowiednich sterowników jesteśmy w stanie zejść nawet do poziomu 20%.
Z tej oferty mogą także skorzystać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, co pozwoli im znacznie ograniczyć koszty oświetlenia.
Targi można zwiedzać jeszcze w czwartek 14.09 - zakończenie o godz. 15.00. Zwiedzających prosi się o przybycie do godz. 13.00.