Starszym bielszczanom Ignacy Bieniek będzie już zawsze kojarzył się z mozaiką na ścianie fabryki „Welux”, zniszczonej bezpowrotnie podczas budowy centrum handlowego „Gemini”. Warto, by również młodsi mogli zapoznać się z sylwetką i twórczością bielskiego artysty.
Od 2 do 23 maja w Galerii PPP w siedzibie bielskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków przy Rynku 27, będzie prezentowana wystawa poświęcona pamięci Ignacego Bieńka. Pomysł wystawy i zdjęcia archiwalne pochodzą od prof. Michała Klisia, który postanowił w ten sposób uczcić 100-lecie urodzin Ignacego Bieńka. Galerię można odwiedzać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-18.00 oraz po umówieniu telefonicznym (602 323 345).
Ignacy Bieniek urodził się 14 maja 1925 roku w Bystrej Krakowskiej. Studiował na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP. Od 1952 r. należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Był mistrzem malarstwa sztalugowego, grafikiem, rysownikiem, projektantem medali. W Bielsku-Białej Bieniek był znany głównie z monumentalnej mozaiki na ścianach tkalni ZPW „Welux” na Leszczynach. Przez długie lata związany z naszym miastem, tu żył i tworzył. Zmarł w 1993 roku we Wrocławiu.
Organizatorzy wystawy tak wspominają artystę: - Był twórca profesjonalnym, uwielbianym przez artystów-amatorów, uczył ich rozumienia współczesnej sztuki, był też dla nich „bratnią duszą”, kompanem od pędzla i lampki absyntu. Koledzy po fachu mówili o nim krótko: „To był prawdziwy Mistrz, nigdy się nie wywyższał”.
ZPAP zaprasza 2 maja o godz. 18.00 na wernisaż wystawy do Galerii PPP, Rynek 27.
Na zdjęciu Ignacy Bieniek na wystawie w bielskim muzeum (1988)
foto: Mieszkobb, CC BY-SA 4.0