2 lipca na konferencji prasowej Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło obszary lasów społecznych wokół 14 dużych miast. Na podstawie tego programu blisko 160 tys. hektarów lasów ma być dodatkowo chronionych. Wśród nich znalazły się lasy wokół Bielska-Białej.
Trwało to rok, ale wreszcie wiadomo, jakie tereny obejma tzw. lasy społeczne. Kompleksy leśne wokół miast mają być lepiej chronione, wycinki mają zejść na dalszy plan, a funkcja społeczna lasu ma stać się funkcją główną i zastąpić funkcję gospodarczą. Przez blisko rok organizacje społeczne i leśnicy próbowali wypracować w tej sprawie kompromis; tam gdzie okazało się to niemożliwe, m.in. w Bielsku-Białej, ostateczną decyzję podjął rząd i to właśnie te decyzje zostały ogłoszone w środę.
Podając do wiadomości podjęte decyzje minister Paulina Hennig-Kloska wyjaśniała: - Nie będą one funkcjonować jak rezerwaty lub parki narodowe, gdzie można chodzić tylko po wyznaczonych szlakach. Te lasy mają być otwarte, a ich najważniejszą funkcją będzie korzystanie z nich przez społeczeństwo. Od zaraz w tych lasach ograniczone i zatrzymane będą rębnie zupełne.
Społecznicy podkreślają, że wciąż nie podjęto decyzji, jakie tereny zostaną wyłączone z gospodarki leśnej, a na jakich nastąpią tylko modyfikacje sposobu gospodarowania przez leśników.
W Bielsku-Białej w pracach specjalnego zespołu uczestniczyły 34 osoby reprezentujące różnych interesariuszy. Między wrześniem a listopadem ub. roku odbyło się pięć spotkań, lecz nie osiągnięto porozumienia. W tej sytuacji ostateczną decyzję podjęło Ministerstwo. Powierzchnia lasów społecznych wokół Bielska-Białej wyniesie 5,3 tys. ha, co stanowi 51% powierzchni leśnych Nadleśnictwa Bielsko. Lasy znajdują się na terenie czterech gmin: prócz Bielska-Białej to również Kozy, Wilkowice i Jaworze.
Mapa obszarów objętych ochrona w formie lasów społecznych wokół Bielska-Białej
W całym kraju lasy społeczne obejmą w sumie 158 tys. ha, czyli ok. 2,2 proc. powierzchni Lasów Państwowych. Oprócz Bielska-Białej obszar lasów społecznych wyznaczono w nadleśnictwach wokół Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Bydgoszczy i Torunia, Szczecina oraz Kielc.