Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła już I stopień gotowości do zimy, co oznacza mobilizację na poziomie 20 proc. na terenie całego kraju. II stopień (50 proc.) ma być osiągnięty do 1 listopada, a stopień III – ostatni, oznaczający 100-procentową mobilizację – do końca listopada.
Co prawda za utrzymanie dróg na terenie Bielska-Białej odpowiada prezydent miasta, ale jednak do granic miasta wiodą również drogi krajowe, za których utrzymanie odpowiada GDDKiA. Drogi mają być utrzymywane w standardach zdefiniowanych w Zarządzeniu nr 24 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. W standardzie I ma być utrzymywana droga S1/1 m. in. na odcinku Tychy – węzeł Bielsko-Biała Komorowice – węzeł Żywiec Soła, a także droga 52/S52 m.in. na odcinkach węzeł Cieszyn Zachód – Bielsko-Biała. Za to droga 52 na odcinku Bielsko-Biała – Kęty – Wadowice – Głogoczów ma być utrzymana w standardzie II.
Szczegółowe warunki standardu I określają, że „jezdnia ma być odśnieżona, a śliskość zimowa zlikwidowana na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi, na jezdni nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu.” Po ustaniu opadów śniegu śnieg luźny może zalegać najwyżej do 4 godzin, a błoto pośniegowe do 6 godzin. Poza tym czas reakcji po otrzymaniu informacji o wystąpieniu gołoledzi, szronu i szadzi nie może być dłuższy niż 3 godz., a w przypadku wystąpienia śliskości pośniegowej i lodowicy – 4 godz.
Standard II utrzymania zimowego dróg przyjęty przez GDDKiA określa: „jezdnia odśnieżona, a śliskość zimowa zlikwidowana na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi.” Luźny śnieg podobnie jak w standardzie I może zalegać do 4 godz., tak samo błoto pośniegowe – do 6 godz., lecz także do 6 godz. może występować warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu. Jeśli chodzi o czas reakcji po otrzymaniu informacji, we wszystkich przypadkach jest on taki sam jak w standardzie I.
Według GDDKiA, plan utrzymania zakłada objęcie jednolitymi standardami całych ciągów drogowych oraz ich utrzymanie w czasie trwania całego sezonu zimowego. Jednak w przypadkach długotrwałego występowania skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych, w szczególności takich jak zawieje i zamiecie śnieżne czy długotrwałe burze śnieżne osiągnięcie i utrzymanie na drogach standardu docelowego może być utrudnione i mogą wystąpić odstępstwa od przyjętych standardów.
W Bielsku-Białej Miejski Zarząd Dróg jeszcze nie ogłosił przejścia z letniego na zimowe utrzymanie dróg, co zazwyczaj czyni ok. połowy listopada. Wiadomo już jednak, że podczas nadchodzącej zimy łatwiej będzie dotrzeć do informacji na temat standardu utrzymania danej ulicy oraz firmy odpowiedzialnej za jej odśnieżanie. Ma w tym pomóc wyszukiwarka internetowa uruchomiona przez MZD. Obecnie informuje ona jeszcze o letnim utrzymaniu dróg. Można przejść do niej tutaj.
Fot. pixabay