25 kwietnia 3. Regionalna Baza Logistyczna poinformowała na swoich stronach o otwarciu ofert w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu na potrzeby Wojska Polskiego koparek na podwoziu samochodowym.
Jedyną ofertę złożyła bielska firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o., która zaproponowała cenę 189,1 mln zł. W zamian firma zobowiązuje się do dostawy 36 zmilitaryzowanych koparek – 1 w 2024 roku, 10 w 2025, 11 w 2026 i 14 w 2027 roku. Sprzęt ma trafić do jednostek saperskich i inżynieryjnych rozlokowanych na terenie kraju oraz do Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.
Brak innych ofert stanowi pewne zaskoczenie, gdyż do tej pory wojska inżynieryjne eksploatują koparki samochodowe typu K-407C, posadowione na podwoziu samochodu ciężarowo-terenowego Star 266. Od kilku lat używane pojazdy inżynieryjne przechodzą remonty i modernizacje w filii Huty Stalowa Wola S.A., funkcjonującej w Dęblinie (wcześniej były to samodzielne Wojskowe Zakłady Inżynieryjne). Tym razem jednak HSW S.A., największa polska firma zbrojeniowa, zrezygnowała z udziału w przetargu. Prawdopodobnie ma to związek z obłożeniem zakładów produkcyjnych HSW zobowiązaniami wynikającymi ze znacznie poważniejszych programów pancernych i artyleryjskich, realizowanych przez spółkę. Otwiera to szansę dla mniejszych, prywatnych firm sektora zbrojeniowego i właśnie z tej szansy zamierza skorzystać Szczęśniak Pojazdy Specjalne sp. z o.o..
Na razie nie wiadomo, z jakich podwozi zamierza skorzystać bielski producent. Z pewnością nie będzie to Star, gdyż produkcja tych samochodów zakończyła się już wiele lat temu.