Wrocław ma swoje krasnale, Zielona Góra - Bachusiki, Kołobrzeg - Marianów, a Bielsko-Biała – bajkowe postaci. Teraz także w niedalekim Zatorze pojawiło się 8 Karpików, będących symbolem miasteczka.
Najbardziej znanymi figurkami z naszym kraju są wrocławskie krasnale. Od 2001 roku, gdy pojawił się pierwszy krasnal, wielu turystów zwiedza to piękne miasto właśnie szlakiem tych obiektów. Z czasem różnego rodzaju figurki pojawiły się także w kilku innych polskich miastach. Niedawno dołącz do nich Zator.
Karpików jest na razie osiem. Karp w koronie wita gości na Rynku, Karp-szlachcic stanął w pobliżu najstarszych zabytków Zatora - kościoła i pałacu. Z kolei przed Ratuszem pojawił się Karp z 3 mieczami znajdującymi się w herbie miasta. Kolejne dwie figurki to: Karp-artysta, który znalazł swoje miejsce przed Regionalnym Ośrodkiem Kultury oraz Karp-lekarz, który trafił przed ośrodek zdrowia. Trzy ostatnie postaci to Karpiki-uczniowie. Stanęły w pobliżu przedszkola, szkoły podstawowej i szkoły średniej.
Wykonane są z brązu i mają około 80 cm wysokości. Pojawienie się figurek związane jest z otrzymaniem w 2022 roku przez Zator tytułu Turystycznej Atrakcji Małopolski. – Miasto otrzymało wraz z tytułem nagrodę finansową. Fundusze przeznaczone miały być na promocję, a my chcieliśmy, aby nie wydać ich na jednorazowe wydarzenia, ale żeby powstało za nie coś, co będzie miastu służyło na dłużej. – opowiada Tomasz Wieliczko, pomysłodawca Karpików.
Turyści przyjeżdżający do Zatora, chociażby do tutejszych parów rozrywki, z ciekawością przyglądają się Karpikom. Teraz mają pretekst, aby wybrać się na spacer po samym mieście i poznać także jego zabytki, których przecież w stolicy Doliny Karpia nie brakuje.