Nadleśnictwo Bielsko chce zrewitalizować zabytkową leśniczówkę w Lipniku. Do tego potrzebne są unijne fundusze.
Obiekt powstał w 1884 r i jest dziełem urodzonego w pobliskich Łodygowicach architekta Emanuela Rosta. Jeszcze dziś widać jaki był okazały i piękny. Drewniany budynek pełnił funkcję siedziby zarządu lasów oraz punktu gastronomiczno–usługowego dla turystów. Obecnie zabytek jest w złym stanie technicznym.
Leśnicy złożyli projekt do programu Interreg Polska-Słowacja. - Gdy konkurs zostanie rozstrzygnięty i okaże się, że otrzymaliśmy dofinansowanie, wówczas podjęte zostaną dalsze kroki. Ze swej strony jesteśmy gotowi – powiedział Tomasz Gawęda, rzecznik Nadleśnictwa Bielsko.
Po pozytywnym wyniku konkursu nadleśnictwo ogłosi przetarg na wykonanie prac według gotowego już projektu. W listopadzie 2022 r. nadleśnictwo wyłoniło wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej renowacji, a także późniejszego nadzoru nad pracami.
W lipcu ubiegłego roku Lasy Państwowe z Polski i Słowacji zawarły porozumienie, że wspólnie będą się ubiegać o fundusze UE na projekt, który po naszej stronie obejmie między innymi restaurację zabytkowej leśniczówki. Docelowo mieścić się ma w niej filia należącego do Lasów Państwowych ośrodka kultury leśnej w Gołuchowie.
Polskie Lasy Państwowe mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 procent kosztów. Na tyle samo mogą liczyć Słowacy, którzy także chcą wyremontować drewniany budynek po swojej stronie granicy. Pomiędzy nimi zostanie wyznaczony szlak turystyczny, a na jego trasie znajdą się inne obiekty drewniane.
W latach 50. XX w. w leśniczówce znajdowały się kwatery robotników leśnych. Użytkowany był też m.in. przez szkołę. Później obiekt stał pusty i niszczał. W 2018 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.