Kilka tygodni temu informowaliśmy o zakopaniu elementów betonowego płotu w pobliżu linii brzegowej potoku Olszówka. W wyniku społecznej interwencji wspartej działaniami naszej redakcji o sprawie poinformowany został Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Działania wstrzymano, rozpoczęła się kontrola. Znamy jej wyniki.
Działania w pobliżu potoku Olszówka prowadzone były w związku z pracami remontowo-budowlanymi w Bielskim Centrum Psychiatrii – Olszówka w Bielsku-Białej. Celem było stworzenie nowego ogrodzenia placówki. Za realizację inwestycji odpowiadała firma z siedzibą w Kozach. O sprawie pisaliśmy tutaj.
Dzięki informacjom, jakie napłynęły do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, 19 marca inspektorzy dyżurni WIOŚ podjęli interwencję. Celem było ustalenie czy rzeczywiście przy potoku Olszówka zakopywane są elementy betonowe. Miałyby one wzmocnić grunt przed wybudowaniem tam nowego ogrodzenia.
– Na miejscu stwierdzili, że firma budowlana część elementów pochodzących z rozbiórki ogrodzenia betonowego zakopała na skarpie obok linii brzegowej potoku Olszówka, przykrywając gruz wierzchnią warstwą ziemi. Prace zostały przerwane w związku z interwencją WIOŚ – informuje nas Małgorzata Zielonka, naczelnik Wydziału Administracyjno-Organizacyjnego, a zarazem rzecznik prasowy WIOŚ w Katowicach.
Już dzień później, bo 20 marca, rozpoczęła się kontrola u podwykonawcy robót.
– Inspektorzy ustalili, że wytworzone w ramach usługi rozbiórkowo-budowlanej odpady gruzu betonowego o kodzie 17 01 01 miały być przez ten podmiot poddane odzyskowi. Miał on polegać na wzmocnieniu skarpy obok linii brzegu potoku Olszówka, za pomocą betonowych elementów zdemontowanego ogrodzenia. Jak się okazało podwykonawca nie uzyskał wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku odpadów. Warunkiem uzyskania takiego zezwolenia jest spełnienie wymagań ochrony środowiska oraz przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym lub prawa budowlanego – dowiedzieliśmy się od rzecznik WIOŚ.
– W związku z brakiem wymaganego zezwolenia kontrolowany był zobowiązany do niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca ich zdeponowania. Inspektorzy ustalili, że wywiązał się z tego obowiązku – zauważa Małgorzata Zielonka. Oznacza to, że w pobliżu potoku Olszówka nie znajdują się już betonowe elementy dawnego ogrodzenia.
Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach natrafili jednak na ślady innych nieprawidłowości dotyczących przetwarzania odpadów gruzu bez stosownego zezwolenia czy braku ewidencjonowania odpadów. Jest to wymagane przez przepisy.
– Inspektorzy nie stwierdzili natomiast zanieczyszczenia środowiska oraz deponowania odpadów w korycie potoku – informuje rzecznik WIOŚ Małgorzata Zielonka. – Ze względu na stwierdzone nieprawidłowości wszczęte zostaną postępowania w celu wymierzenia administracyjnych kar pieniężnych – dodaje.