Do 9 września trwa głosowanie na projekty Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego w województwie śląskim. W puli REGIO można poprzeć jeden z pięciu projektów zgłoszonych na Podbeskidziu. W puli EKO znajdziemy trzy projekty związane z naszym regionem. Niektóre propozycje brzmią bardzo… egzotycznie.
Promowany hasłem „Zmień Śląskie!” Marszałkowski Budżet Obywatelski jest szczególną formą konsultacji społecznych. W jego ramach mieszkańcy mogą zadecydować corocznie na co przeznaczyć część wydatków budżetu województwa. O wyborze zadań do realizacji decyduje wynik głosowania.
Głosowanie w wojewódzkim Budżecie Obywatelskim odbywa się elektronicznie, za pomocą aplikacji dostępnej na stronie bo.slaskie.pl oraz papierowo poprzez wrzucenie karty do głosowania do urny (w Bielsku-Białej urna jest dostępna w Biurze Zamiejscowym Urzędu Marszałkowskiego, ul. Piastowska 40). Do głosowania uprawnieni są wszyscy mieszkańcy województwa, każdy mieszkaniec może głosować tylko jeden raz i może przyznać maksymalnie 2 punkty: osobno na zadania w ramach puli EKO oraz osobno na zadania w ramach puli REGIO. Głosować mogą również osoby małoletnie (pod pieczą rodzica lub opiekuna prawnego).
W puli REGIO obejmującej powiaty bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała pod głosowanie poddano 5 projektów.
Pierwszy z nich, o tytule „Australia w Powiecie Żywieckim i Cieszyńskim z Profilaktyką w Walce z Rakiem Szyjki Macicy”, zakłada przeprowadzenie paneli dyskusyjnych z mieszkańcami powiatu żywieckiego i cieszyńskiego z profilaktyki uświadamiającej o konieczności stosowania szczepień HPV wśród dzieci i młodzieży w zwalczaniu raka szyjki macicy. Skąd taki dziwny tytuł projektu? Australia jest światowym liderem w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy i posiada jeden z najniższych wskaźników rejestrowanych obecnie na świecie.
Drugi projekt, „Międzypokoleniowo w Beskidach”, ma za zadanie rozwijać Rady Młodzieżowe i Senioralne. Służyć temu mają warsztaty, spotkania i konferencja podsumowująca.
Kolejny projekt nosi nazwę „KONFEDERACJA STRZELECKA - Zajęcia strzelectwa sportowego dla mieszkańców województwa śląskiego”. Celem tego zadania jest wprowadzenie mieszkańców do strzelectwa sportowego. Projekt przewiduje praktyczne zajęcia na strzelnicach dla mieszkańców podregionu w grupach maks. 5 osobowych.
Koncert, warsztaty kulinarne i wykład historyczny z oprowadzaniem – to propozycje w ramach projektu „W krainie Żydów Podbeskidzia”. Autorzy chcą przywołać opowieść o ludziach, którzy przez lata budowali i wpływali na gospodarkę Bielska, Białej, Cieszyna, o ich stylu życia, ich muzyce i smakach.
Ostatnia propozycja to „Wielka piłka w Beskidach”. Wbrew nazwie w ramach zadania zorganizowane będą w Ustroniu i Milówce autorskie, profesjonalne warsztaty rozwojowe nie tylko z zakresu piłki nożnej, ale także… szachów dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 15 lat.
Szerszy opis zgłoszonych w subregionie projektów można znaleźć tutaj.
W ogólnowojewódzkiej puli EKO, w której powinno się zgłaszać projekty dotyczące ochrony środowiska i ekologii, znajdziemy trzy projekty związane z Podbeskidziem. Na ile są one natomiast związane z ekologią, każdy może ocenić sam. Szpital w Jaworzu zgłosił propozycję pod nazwą „EKO-Parking w BZLR – Modernizacja i dostosowanie parkingu do potrzeb pacjentów i pracowników Szpitala w Jaworzu”. „Ekologiczny” parking chce wybudować również Wojewódzkie Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej w ramach projektu „EKO PARKING - Budowa ekologicznego parkingu wraz z infrastrukturą towarzyszącą". Z tej samej puli stara się o pieniądze Szpital Kolejowy w Wilkowicach, który zgłosił projekt „Zakup samochodu osobowego dla Hospicjum Domowego Szpitala Kolejowego w Wilkowicach-Bystrej”. Samochód ma poprawić możliwości bezpiecznego dotarcia do pacjentów objętych opieką z powiatu bielskiego i żywieckiego, szczególnie w trudnym terenie górskim.