Zwana też gradiernią budowla z drewna i gałązek tarniny lub brzozy służy do zwiększania soli w solance przez jej częściowe odparowanie. W przeszłości służyła do uzyskiwania soli kuchennej. Dzisiaj to te potężne i te mniejszych rozmiarów inhalatoria w kurortach i miejscowościach uzdrowiskowych.
Tężnia, bo o niej mowa, zbudowana jest z cienkich gałązek brzozowych, tzw. wici, po których spływa solanka i dzięki temu wytwarzany jest w powietrzu aerozol bogaty w cenne mikroelementy - jod, brom, wapń, magnez, żelazo czy sód. Inhalacje solankowe są pomocne w profilaktyce i leczeniu m. in. takich schorzeń jak nieżyt górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli i zatok, zapalenie tchawicy, rozedma, astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), nerwica wegetatywna, alergiczne choroby górnych dróg oddechowych, stres. Dodatkowo inhalacje solankowe są pomocne w terapii przewlekłego kaszlu a po przebytym przeziębieniu, grypie i innych infekcjach nawilżają drogi oddechowe. Przeciwskazania do korzystania z inhalacji solankowyh to ostre stany zapalne górnych dróg oddechowych, nadczynność tarczycy i uczulenie na którykolwiek ze składników solanki.
Te największe, w Ciechocinku, mają wysokość kilkunastu metrów i długość kilkuset. Te mniejsze, coraz częściej budowane są w miastach nie mających statusu uzdrowiska a borykających się ze smogiem: w Krakowie, Grudziądzu, Chorzowie, Radlinie, Żorach. Przydałaby się taka instalacja także w Bielsku-Białej. Okazuje się, że planowana budowa tężni na Bulwarach Straceńskich, mimo uzyskania wszystkich niezbędnych uzgodnień i pozwolenia na budowę w tym roku nie ruszy – w budżecie miasta nie zarezerwowano na ten cel środków. Nie wiadomo kiedy fundusze się znajdą i jak długo przyjdzie nam na nią czekać. Druga tężnia, która miała powstać za Kauflandem, nie spotkała się z akceptacją Rady ds. Ekologii i obecnie trwają poszukiwania nowych lokalizacji.
Cóż nam zatem pozostaje? Całkiem niedaleko od miasta znajdują się dwie ogólnodostępne tężnie: w Bystrej (na terenie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii), do której dojechać można komunikacją miejską (linia nr 57) i w Jaworzu (w parku w pobliżu amfiteatru, na zdjęciu).
foto: Jaworze.pl