Jesienią zeszłego roku oddano do użytku odrestaurowany pofabryczny budynek przy ul. Dmowskiego 6. Znajduje się tutaj m.in. Centrum Seniora, Archiwum i Wydział Geodezji i Kartografii Urzędu Miejskiego. Przenosiny tego ostatniego trwały ponad 2 miesiące.
Budynek zachował charakter postindustrialny, jednak – jak zapewniają urzędnicy – jest bardzo nowocześnie. Pomieszczenia Wydziału znajdują się na I i II piętrze, wśród nich znajduje się pokój narad z systemem do prowadzenia telekonferencji i spotkań zdalnych, Pomyślano także o osobach z niepełno sprawnościami, wszystkie pomieszczenia są dostosowane do ich potrzeb.. W pomieszczeniach do obsługi klienta zastosowano pętle indukcyjne, z których mogą korzystać osoby z dysfunkcjami słuchu, zaś tablice informacyjne w wydziale opisane są w języku Braille’a. W budynku wykonano także specjalne pasy prowadzące dla osób niedowidzących.
Wydział Geodezji i Kartografii to specyficzna jednostka. Prowadzi bazy danych: ewidencji miejscowości, ulic i adresów oraz powiatowy zasób geodezyjny i kartograficzny, w skład którego wchodzi m.in. ewidencja gruntów i budynków. Można tutaj sprawdzić przebieg uzbrojenia terenu, czy klasyfikację gruntów, jak również zagospodarowanie danej działki. Taka działalność wymaga specjalnej dokumentacji, która musiała zostać przeniesiona w nowe miejsce. Operacja trwała 2 miesiące. Trzeba było przenieść ponad 1200 sztuk pierworysów, 4000 pudeł kwasoodpornych z operatami technicznymi, ponad 4000 map, archiwalne rejestry - w sumie około 40 ton dokumentów. Wszystko zostało już jednak sfinalizowane i od przełomu roku klienci mogą korzystać z nowych pomieszczeń. – Jesteśmy dostępni w godzinach pracy Urzędu Miejskiego. Dbając o to, aby interesanci nie tracili czasu, uruchomiliśmy w wydziale biletomat; istnieje też możliwość zdalnego zarezerwowania godziny przyjęcia - informuje naczelnik wydziału Jadwiga Młocek.
Mimo takiej ilości dokumentacji papierowej Wydział jest jednym z najbardziej skomputeryzowanych. Z szeregu usług można skorzystać przez internetu praktycznie przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu poprzez Portal Informacji Przestrzennej. Dostępny jest on pod adresem www.geoportal.bielsko.pl i zapewnia m.in. dostęp do portalu mapowego, wzorów umów, regulaminów i wniosków dostępu do e-usług, repozytorium wiedzy z instrukcjami korzystania z e-usług, filmami instruktażowymi, dostęp do geoportali sąsiednich powiatów i województwa śląskiego. Portal jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada cztery wersje językowe oraz tablicę ogłoszeń dla użytkowników.
fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB