Od kilku miesięcy informujemy o intensywnych wycinkach drzew w górskich lasach wokół Bielsku-Białej. Podczas majowych spacerów wielu z nas na własne oczy zobaczyło ogromna skalę tego zjawiska. Z danych uzyskanych przez inicjatywę Las Wokół miast wynika, że będzie jeszcze gorzej!
Skala ostatnich wycinek przeraża, tym bardziej, że przy okazji niszczy się zbocza. Przedstawiciele Nadleśnictwa Bielsko cały czas w swoim wypowiedziach uspokajają, że zmniejszają skalę wycinek. Inicjatywa „Las Wokół Miast” twierdzi jednak inaczej, a na potwierdzenie tego przedstawia dane uzyskane od… leśników. Wynika z nich, że w najbliższych latach czeka nas zwiększenie skali pozysku drewna z lasów wokół Bielska-Białej.
Inicjatywa „Las Wokół Miast” wystąpiła do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, w trybie dostępu do informacji publicznej, z wnioskiem o informacje na temat danych dotyczących wycinki drzew już przeprowadzonych w latach 2018-2023 oraz tych, które mają być przeprowadzone do roku 2027. Zapytanie dotyczy obszaru Nadleśnictwa Bielsko oraz leśnictw z Nadleśnictwa Ustroń bezpośrednio przylegających do tego pierwszego.
– Dane pokazują oczywistą prawdę: lasy są rżnięte i będą rżnięte na potęgę – mówi Jacek Zachara z Inicjatywy Las Wokół Miast oraz Stowarzyszenie Olszówka.
Najwięcej drewna pozyskano dotychczas w Jaworzu, w Leśnictwie Kamienica obejmującym wycięte zbocza Kołowrotu oraz Leśnictwie Bukowa w Brennej.
Niestety, z analizy dokumentów, które zostały udostępnione Inicjatywie „Las Wokół Miast” wynika, że czeka nas jeszcze większa wycinka niż dotychczas.Wzrost w planie jest skokowy w porównaniu do wykonanego pozyskania drewna w roku 2023. Największe wycinki planowane są w obrębie leśnictw: Bystra, Kamienica (lasy wokół Cybernioka, Szyndzielni i Koziej Góry) i Wielka Łąka (lasy wokół zapory w Wapienicy). Ponadto wycinki planowane są w leśnictwach: Grodziec, Jaworze oraz w okolicach Brennej, m.in. na południowych stokach Trzech Kopców i Stołowa oraz pod przełęczą Karkoszczonka.
Przypomnijmy, że Inicjatywa Las Wokł Miast domaga się wstrzymania wycinki lasów wokół Bielska-Białej. Zdaniem aktywistów spełniają one wytyczne lasów mających wejść w pulę 20% lasów wyłączanych z wycinek w całej Polsce. Domagają się, aby górskie lasy wokół Bielska-Białej i sąsiadujących miejscowości zostały uznane za lasy o specjalnym znaczeniu przyrodniczym oraz społecznym i aby zgodnie z tym postulatem zaprzestano tu planowej gospodarki, której celem jest pozyskanie surowca drzewnego.
Inicjatywa Las Wokół Miast przygotowała internetową petycję w tej sprawie. Oprócz niezwłocznego wstrzymania planowych na 2024 rok wycinek w górskich lasach wokół Bielska-Białej i sąsiadujących miejscowości, domaga się w niej zapewnienia tym lasom społecznej i przyrodniczej funkcji górskich lasów.
Petycja została złożona w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, jednak podpisy są nadal zbierane. W internecie podpisało się pod nią już ponad 6 tysięcy osób. Petycja dostępna jest tutaj.
Przedstawione wykresy powstały na podstawie danych otrzymanych z Nadleśnictw w zakresie m3 pozyskanego oraz zaplanowanego do pozyskania drewna z podziałem na drewno pozyskane i zaplanowane do pozyskania wg leśnictw Nadleśnictwa Bielsko-Biała w latach 2018-2027 oraz drewno pozyskane i zaplanowane do pozyskania wg leśnictw Nadleśnictwa Ustroń w latach 2018 - 2027.
Foto: Las Wokół Miast