Wielu dorosłych narzeka, że „ta dzisiejsza młodzież to tylko w telefony patrzy”. Uczennice z Bielska-Białej obalają jednak ten stereotyp. Uczestniczą w ogólnopolskiej olimpiadzie i realizują własny projekt zmieniający świat na lepsze.
Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada mająca w sobie pewne wątki międzynarodowe, część projektów nawiązuje bowiem współpracę z zagranicznymi firmami. Młodzi ludzie uczestniczący w działaniach otrzymują certyfikaty respektowane także w innych krajach. To niezwykle cenne przy okazji rekrutacji na studia czy w dalszym życiu zawodowym. Nie o nagrody, wyróżnienia czy tytuły tu jednak chodzi, a o wsparcie innych, o zmianę świata na lepsze – choćby tylko w jednym aspekcie. To jednak lepsza, skuteczniejsza droga do naprawy otoczenia, gdyż próbując zmienić wszystko, nie zrobi się niczego.
– W ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii uczniowie szkół średnich z całej Polski tworzą drużyny liczące do 10 osób, wybierają problem społeczny, który chcą zwalczać i przygotowują projekt, który ma służyć realizacja zadania. My wybrałyśmy pomoc nastolatkom, którzy mają problem ze zdrowym odżywianiem oraz walczą z zaburzaniem odżywiania – mówi portalowi luBBie.pl Amelia Skowron, jednak z czterech osób zaangażowanych w projekt LifeChangers.
– Organizujemy prelekcje w szkołach na temat odżywiania. Byłyśmy już w Pszczynie, Żywcu i Bielsku-Białej. Łącznie przeprowadziłyśmy dotąd 6 prelekcji dla uczniów – dodaje Natalia Niemczyk, która jest główną prelegentką w ramach owego projektu.
Chociaż projekt LifeChangers realizowany jest w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, to uczennice same wybrały temat. Decyzję oparły na obserwacji swojego otoczenia i refleksji dotyczącej błędów żywieniowych popełnianych przez ich rówieśników. Zamiast odwracać wzrok lub narzekać – postanowiły działać.
Dziś, będąc w toku realizacji projektu, spotykają się z pozytywnym odzewem ze strony uczniów, do których kierują swoje prelekcje. Widzą więc, że to, co robią, jest społecznie potrzebne. A o to właśnie chodzi w Zwolnionych z Teorii.
– Nasze prelekcje stanowią inspirację do tego, by zacząć się zdrowo odżywiać. Słuchające nas osoby, nasi rówieśnicy, są zaciekawieni tym, co mówimy. Mamy też od nich odpowiedź na temat tego, co sądzą. Przeprowadzamy ponadto quiz na temat ich wiedzy o zdrowym odżywianiu. I nauczyciele i uczniowie są pozytywnie nastawieni do tego co mówimy i robimy, są zadowoleni. Dla nich to nie jest marnotrawstwo czasu – ocenia w rozmowie z portalem luBBie.pl Natalia Niemczyk.
W projekt LifeChangers zaangażowane są cztery uczennice szkół średnich z Bielska-Białej: oprócz Amelii Skowron i Natalii Niemczyk, z którymi rozmawialiśmy, także Zuzanna Stec i Julia Spietz. Większość z nich uczy się w Oxford Secondary School. W ramach projektu podzieliły się obowiązkami. Prowadzą bowiem prelekcje, ale także media społecznościowe, tworzą stronę internetową, która wkrótce zostanie pokazana odbiorcom, koordynują swoje prace, a nawet szukają sponsorów dla swoich działań. Słowem: działają profesjonalnie, a wielu dorosłych mogłoby się od nich uczyć.
Jak zauważają nasze rozmówczynie, nie wszystko na temat zdrowego żywienia można powiedzieć w ciągu trwającej około 1,5 godziny prelekcji. Dlatego też dużą część treści publikują w mediach społecznościowych. W ten sposób trafiają do innych odbiorców.
– Mamy serię o tym, jak sen wpływa na nasze ciało i jakość naszego życia, mamy serię o mleku, o mięsie oraz o zdrowych zamiennikach niezdrowych produktów. Wszystko dokumentujemy w mediach społecznościowych – mówi Amelia Skowron.
Ich działalność każdy może obserwować na Instagramie, TikToku oraz Facebooku. A nie jest to wiedza przydatna jedynie nastolatkom. Bo choć zaburzenia żywieniowe są problemem kojarzącym się głównie z młodymi osobami, u których obawa o własny wygląd i sylwetkę, może wywołać naprawdę poważne komplikacje, to także osoby dorosłe powinny dysponować wiedzą na ten temat. Po pierwsze po to, by samemu zadbać o swoją dietę, po drugie zaś, by dostrzec ewentualne problemy u swoich dzieci i potrafić im pomóc w sposób nie tylko skuteczny, ale i pełny zrozumienia oraz wrażliwości.