Już w najbliższą niedzielę w całej Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak głosować będą bielszczanie? Wynik wyborów nie jest oczywiście znany, ale znamy już techniczny aspekt całej sprawy.
Bielsko-Biała znajduje się w 11 okręgu wyborczym. Obejmuje on całe województwo śląskie. Okręgi w wyborach europejskich są stosunkowo rozległe i zwykle obejmują całe województwo, a niekiedy nawet dwa sąsiadujące regiony. Jako ciekawostkę możemy natomiast odnotować, że Polska jest i tak ewenementem: w większości państw UE okręgi wyborcze w tym głosowaniu w ogóle nie występują, czyli okręgiem jest cały kraj.
Wyborcy mają przed sobą szeroki wybór kandydatów. W okręgu 11 startuje bowiem aż 10 komitetów wyborczych. Na 9 listach znajdziemy nazwiska 10 kandydatów, a na jednej: 7 osób. Razem daje to 97 osób ubiegających się o mandat z województwa śląskiego. Każdy wyborca może wskazać jednak tylko jedną osobę. Liczba miejsc do obsadzenia nie jest natomiast przesądzona. Wszystko zależy bowiem od frekwencji w różnych częściach kraju. Aktualnie z województwa śląskiego w Parlamencie Europejskim zasiada 7 osób i możliwe, że ta sytuacja nie ulegnie zmianie.
Mieszkańcom Bielska-Białej do dyspozycji oddanych zostanie 77 obwodowych komisji wyborczych. Część z nich jest przystosowana do głosowania osób z niepełnosprawnościami.
Głosowanie odbędzie się w godzinach od 7 do 21.
Warto pamiętać, że osoby, które stale zamieszkują na terenie gminy bez zameldowania na pobyt stały, nie są ujmowane z urzędu w spisie wyborców. Aby wziąć udział w wyborach, ww. osoby muszą złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania na terenie Bielska-Białej (nie należy zwlekać z jego złożeniem, bo organ gminy na 5 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie) lub złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania albo uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania, które umożliwia głosowanie w dowolnym lokalu wyborczym. Wniosek o zmianę miejsca głosowania oraz wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można składać do 6 czerwca 2024 r. – przypomina miasto w serwisie ms.bielsko-biala.pl.
W razie braku pewności co do miejsca swojego głosowania można wnioskować w Urzędzie Miejskim o udostępnienie spisu. Wówczas otrzymamy informację w tej sprawie. Tu jednak czas nagli i działania należy podjąć do 4 czerwca. Stosowne informacje cały czas dostępne są w aplikacji mObywatel.
Z kolei osoby przebywające w mieście czasowo do 6 czerwca mogą złożyć wniosek o dopisanie ich do spisu wyborców.
Osoby po 60. roku życia oraz osoby mające orzeczenie o niepełnosprawności mogą głosować natomiast poprzez wyznaczonych pełnomocników. Czas na składanie wniosków minął jednak 31 maja. Taka osoba nadal może jednak wnioskować do dopisanie jej do spisu wyborców w komisji dostosowanej do jej potrzeb.
Warto pamiętać, że głosować możemy jedynie po okazaniu dokumentu, np. dowodu osobistego lub prawa jazdy. Koniecznie musi być to dokument ze zdjęciem – może być nawet nieważny, o ile nadal pozwala zidentyfikować posiadacza. Za dokument pozwalający głosować uznawana jest także aplikacja mObywatel.