Pogarsza się sytuacja w Szpitalu Wojewódzkim. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie placówka może tymczasowo zawiesić SOR oraz Oddział Neurochirurgii. Szpital pracuje normalnie. Pacjenci są najważniejsi – powiedziała poproszona o komentarz Anna Chałupska, rzecznik prasowy Szpitala.
O tym, że Szpital Wojewódzki zamierza podjąć takie kroki, poinformował na swoim profilu na FB Przemysław Drabek, poseł PiS. - Skandal - realne zagrożenie zdrowia i życia Polaków – podkreślił.
W poniedziałek sprawa będzie omawiana na Radzie Społecznej placówki, która musi zaopiniować ewentualną decyzje dyrekcji. Z informacji na stronie szpitala wynika, że w skład Rady Społecznej wchodzą: Mirosław Szemla, Przemysław Koperski, Rafał Ryplewicz, Barbara Jazowy, Małgorzata Pępek, Jan Kawulok, Ewa Żak, Przemysław Drabek, Bogumiła Burchart, Jacek Jarco, Bogusława Kupczak-Wiśniowska.
Problemy bielskiej placówki zaczęły narastać po zawieszeniu przez szpital w Żywcu na początku października Izby Przyjęć, Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej I i II, Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Nefrologii, Poradni Ginekologiczno-Położniczej i Urazowo – Ortopedycznej. Zwiększony napływ pacjentów, także z rejonu Żywiecczyzny, spowodował ogromne obciążenie Szpitala Wojewódzkiego.
Dlatego pod koniec października Rada Społeczna Szpitala Wojewódzkiego w piśmie m.in. do prezydenta Bielska-Białej oraz marszałka województwa śląskiego, poparła działania zmierzające do wprowadzenia dzielonych dyżurów ostrych w zakresie kardiologii i ostrych dyżurów ze szpitalami działającymi w regionie: Beskidzkim Centrum Onkologii - Szpital Miejski, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, a także Szpitalem Kolejowym w Wilkowicach.
Takie rozwiązanie pozwoliłoby na równy i sprawiedliwy podział obowiązków pomiędzy placówkami. Na razie pomysł nie został wprowadzony w życie.
Problemy pojawiły się również na Oddziale Neurochirurgicznym Szpitala Wojewódzkiego, gdzie występują braki kadrowe.
Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć SOR miałby zostać zawieszony od 1 grudnia do 31 stycznia 2025 roku.
W przypadku oddziału neurochirurgii jego praca miałaby zostać wstrzymana od 1 stycznia do 28 lutego 2025 roku.
Fot. FB Szpitala Wojewódzkiego