Straże gminne są ustawowo zobowiązane do współpracy z policją. Dotyczy to zarówno działań operacyjnych jak i wymiany informacji. Jak wygląda ta współpraca w Bielsku-Białej?
Podstawowym elementem współpracy Straży Miejskiej z policją jest stała wymiana informacji o zagrożeniach występujących na terenie miasta. Istotnym czynnikiem jest także utrzymywanie bieżących kontaktów służb dyżurnych, przekazujących sobie informacje o zdarzeniach i zagrożeniach. Planowane są także wspólne patrole, które mają na celu utrzymanie porządku na terenie miasta.
W bieżącym roku odbyło się już 186 wspólnych patroli, w których uczestniczyli zarówno strażnicy miejscy, jak i policjanci (z działających na terenie Bielska-Białej Komisariatów Policji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji). W trakcie tych wspólnych patroli przeprowadzono 590 kontroli miejsc zagrożonych i podjęto 225 interwencji, w wyniku których skierowano 2 wnioski do sądu, nałożono 41 mandatów karnych i udzielono 34 pouczeń.
W ramach współpracy Straż Miejska wspiera działania Policji związane z zabezpieczeniem imprez i uroczystości na terenie miasta. Od stycznia tego roku Straż Miejska uczestniczyła wspólnie z Policją w zabezpieczeniu 199 imprez i uroczystości na terenie miasta, m.in. 70 zgromadzeń publicznych, 24 imprez sportowych, 80 wydarzeń o charakterze artystycznym i rekreacyjnym, 8 uroczystości państwowych i 17 religijnych.
Kolejnym ważnym elementem współpracy jest wymiana informacji. Policja codziennie przekazuje do Straży Miejskiej raport o przestępstwach i wydarzeniach zgłaszanych przez jednostki podległe KMP w Bielsku-Białej. Raport ten następnie jest weryfikowany przez dyżurnego monitoringu Straży Miejskiej, który ustala, czy opisane zdarzenia mogły być zarejestrowane przez którąkolwiek z kamer monitoringu wizyjnego miasta. Tylko w tym roku Straż Miejska przekazała policji już 295 zapisów obrazu z kamer monitoringu, stanowiących materiały dowodowe w prowadzonych postępowaniach. Straż Miejska dostarczyła też policjantom 2628 kart MRD-5, na których rejestruje się objęte punktacją wykroczenia w ruchu drogowym. Dodatkowo we współpracy z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji operatorzy monitoringu wizyjnego ujawnili 702 wykroczenia polegające na niedostosowaniu się kierujących pojazdami do sygnałów świetlnych w rejonach przejść dla pieszych i skrzyżowań.
Współpraca strażników z policjantami polega też na przekazywaniu policji informacji o przestępstwach i osobach zatrzymanych samodzielnie przez SM. W wyniku działań patroli Straży Miejskiej i operatorów monitoringu wizyjnego miasta, ujawniono w bieżącym roku 20 przestępstw, ujęto i przekazano Policji 78 osób.
Zarówno w opinii zastępcy Komendanta Miejskiego Policji, młodszego inspektora Grzegorza Jakubca, jaki i Komendanta Straży Miejskiej, Grzegorza Gładysza, współpraca przynosi wymierne korzyści i powinna być kontynuowana.
Opracowano na podstawie informacji Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej i Straży Miejskiej w Bielsku- Białej, przygotowanych na grudniowe posiedzenie Wspólnej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Bielska-Białej i Powiatu Bielskiego.