Sportowy weekend: europejski sukces Janosika i mistrzostwo BKS-u

To był weekend pełen sportowych emocji. Na ligowe boiska powróciło Podbeskidzie, wysokie wygrane zanotowały halowe zespoły Rekordu. Niestety, przerwana została zwycięska passa koszykarzy Basket Hillls. Najwięcej powodów do radości dali bielskim kibicom młodzieżowcy. Jakub Kurowski z Janosika wygrał Puchar Europy Kadetów w judo, a młode siatkarki BKS sięgnęły po mistrzostwo województwa śląskiego.

O spotkaniu Podbeskidzia z Resovią już informowaliśmy w naszym portalu. Galerię zdjć z meczu obejrzeć można tutaj, a pomeczowe oceny Wojciecha Boreckiego i Mariana Antonika przeczytać można tutaj.

Pewne wygrane Rekordu i BBTS-u

Wysokim zwycięstwem Rekordu zakończyła się ligowa potyczka z Ruchem Chorzów. Bielszczanie pokazali, że różnica miejsc w tabeli nie jest przypadkowa. Do przerwy biało-zieloni prowadzi 4:0, a w drugiej połowie swoją przewagę udokumentowali kolejnymi sześcioma golami. Rywale w samej końcówce zdołali odpowiedzieć dwoma trafieniami i mecz zakończył się wynikiem 10:2. Gole dla bielszczan strzelali: Stefan Rakić, Artur Popławski (po 2) oraz Mikołaj Zastawnik, Michał Marek, Paweł Budniak, Matheus i Michał Kubik.

Jeszcze wyższe zwycięstwo zanotowały na swoim koncie futsalistki Rekordu. W Głogówku pokonały one tamtejszy zespół Rolnika aż 11:0 (6:0). Łupem bramkowym podzieliły się: Katarzyna Moskała, Maja Fal, Wiktoria Pietrzyk (po 2 gole), Julia Szostak, Anna Chóras, Izabela Tracz, Oksana Shevchuk i Anna Sydorenko. Bielszczanki umocniły się na pozycji lidera ekstraligi futsalu kobiet.

Pewne zwycięstwo odnieśli też siatkarze BBTS-u, którzy swój mecz rozegrali już w czwartek. W Głogowie bielszczanie pokonali 3:0 (25:22, 25:20, 25:23) Chrobrego. Po 23. kolejkach I ligi BBTS zajmuje trzecie miejsce w tabeli tracąc 5 punktów do Arki Chełm i 7 do MKS-u Będzin.

Koniec zwycięskiej passy Basket Hills

Koszykarze Basket Hills przegrali trzeci mecz w tym sezonie. W sobotę bielszczanie musieli uznać wyższość Resovii Rzeszów. Wynik meczu (83:66) nie odzwierciedla jednak przebiegu spotkania. W pierwszej kwarcie bielszczanie przeważali, w pewnym momencie prowadzili nawet 12:6, by zakończyć tę część spotkania prowadzeniem 20:18. W połowie drugiej kwarty Basket Hills prowadzili 31:27, jednak końcówka tej części gry należała do gospodarzy i na przerwę Resovia schodziła prowadząc dziesięcioma punktami, 45:35. W trzeciej kwarcie podopieczni Grzegorza Błotko odrobili 2 punkty, a gdy na początku ostatniej części gry Grzegorz Szybowicz trafił za trzy punkty, różnica stopniała do 5 oczek. Niestety, w dalszej części gry  bielszczanom ponownie przytrafił się przestój i Resovia wygrała spotkanie różnicą aż 17 punktów, 83:66.

Basket Hills zajmują obecnie trzecie miejsce w tabeli tracąc 2 punkty do Resovii i 4 do Polonii Bytom. „Hillsi” mają jednak rozegrane o 2 mecze mniej od wyprzedzających ich drużyn.

Europejski sukces Janosika

Spore sukcesy na sportowych arenach odnotowali młodzi sportowcy z Bielska-Białej. Świetne wieści napłynęły z hiszpańskiej Fuengiroli, gdzie rozegrany został Puchar Europy kadetów w judo. Jakub Kurowski z PTS Janosik nie miał sobie równych w wadze do 60 kg i zdobył złoty medal tych zawodów. To trzecie podium Kuby w zawodach Pucharu Europy po zeszłorocznej wygranej w Berlinie i drugim miejscu w węgierskim Gyorze.

Świetnie spisali się także inni zawodnicy PTS Janosik. W sobotę podczas zawodów Pucharu Polski Juniorów w Rybniku Marika Moś zdobyła złoty medal, a Jakub Kołoczek – srebrny (oboje na zdjęciu z trenerem Markiem Wróblem). Siódme miejsce w tych zawodach zajął Nikodem Łaszczok.

W kolei w niedzielę, podczas Mistrzostw Województwa Śląskiego, młodzi judocy Janosika zdobyli aż 14 medali, w tym 10 złotych, co dało im 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Mistrzami województwa śląskiego zostali: Milena Żagan, Marika Moś, Szymon Michalik, Jakub Obracaj, Leon Ligęska, Krzysztof Smala, Franciszek Cypcer, Aleksander Zbytniewski, Jakub Kołoczek i Nikodem Łaszczok. Srebrne medale zdobyli Jakub Grzybek i Wojciech Drąg, zaś brązowe Igor Stalka i Krzysztof Wajda.

Młode siatkarki BKS Stal mistrzyniami województwa

Po tytuł mistrzyń województwa śląskiego sięgnęły w niedzielę juniorski młodsze BKS Stal. Bielszczanki wykorzystały atut własnego parkietu i wygrały trwający od środy turniej w hali przy ul. Rychlińskiego.

W fazie grupowej bielszczanki pokonały po 3:0 dwie drużyny z Dąbrowy Górniczej, MKS i Volley, pewnie awansując do fazy finałowej.

W sobotnim półfinale przeciwnikiem bielszczanek był zespół TS/Stal Śrubiarnia SMS Żywiec. Rywalizacja była zacięta, jednak to bielszczanki wygrały 3:1 awansując do finału. Tutaj przeciwnikiem był JKS SMS Jastrzębie. Mimo porażki w pierwszym secie młode siatkarki BKS zdołały wygrać mecz 3:1 i tytuł mistrzyń województwa śląskiego juniorek młodszych pozostał w Bielsku-Białej.

Wyróżnione zostały indywidualne osiągnięcia zawodniczek BKS-u. Nagrodę MVP turnieju otrzymała Julia Machnikowska, zaś najbardziej wartościową zawodniczką finału okazała się Mariia Klymenko. Wyróżnienia dla najlepszych zawodniczek turnieju na poszczególnych pozycjach otrzymały: Oliwia Gajda (najlepsza libero), Emilia Sopecka (najlepsza środkowa) i  Alicja Pszczółka (najlepsza przyjmująca),

Skład BKS Stal:  Julia Gil, Julia Machnikowska, Nadia Okońska, Emilia Sopecka, Kinga Frąc, Karolina Sidor, Alicja Pszczółka, Karolina Pyka, Iga Wójcik, Mariia Klymenko, Iga Grabowska, Hanna Duda, Oliwia Gajda, Ewa Mrózek, trener: Roman Gil