Przechód Schodowy, czyli popularne „schody przy Prezydencie”, nadal pozostaną niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Odpowiedź Prezydenta na interpelację jednego z radnych nie pozostawia żadnej nadziei.
O interpelacji w sprawie ułatwienia poruszania się po schodach osobom z niepełnosprawnościami, którą złożył radny Konrad Łoś (PiS) pialiśmy w tekście Schody czy przeszkody. Odpowiedź, którą w imieniu Prezydenta Miasta udzielił zastępca prezydenta Przemysław Kamiński, nie daje nadziei na rozwiązanie problemu.
Kamiński przekazał, że Miejski Zarząd Dróg dysponuje negatywną opinią Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach Delegatura w Bielsku-Białej z 2017 r. w zakresie wykonania linii ostrzegawczych koloru żółtego na stopniach schodów. Ponieważ jednak opinia została wydana już dość dawno, MZD ma wystąpić o nią ponownie.
Również inne ułatwienia nie znalazły uznania w oczach zastępcy prezydenta. Montaż płytek integracyjnych oraz płytek z rowkiem prowadzącym wiąże się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi, na które miasta w obecnej chwili nie stać. Z kolei oznakowanie poręczy naklejkami Braille’a zostało negatywnie zaopiniowane przez Polski Związek Niewidomych.
Nie zanosi się także na modernizację Przechodu Schodowego. Jak informuje Kamiński, przebudowa schodów jest uzależniona od dostępności odpowiednich środków finansowych w budżecie miasta. W obecnym budżecie środki zostały zarezerwowane na inne zadania inwestycyjne.
Prezydent jest też zadowolony z działania windy na placu Bolesława Chrobrego, wybudowanej w 2010 r. by poprawić dostępność i komfort użytkowania dla osób niepełnosprawnych oraz osób z wózkami dziecięcymi i rowerami. Winda objęta jest całodobowym serwisem mechanicznym, wykonawca usługi odpowiada m.in. za przeprowadzanie przeglądów technicznych, diagnozowanie awarii, wykonywanie konserwacji oraz napraw bieżących. Ponadto winda jest pod stałym monitoringiem, prowadzonym przez Straż Miejską w Bielsku-Białej. Każdy awaryjny przestój windy jest niezwłocznie diagnozowany, a przyczyna usuwana w możliwie najkrótszym czasie, w miarę dostępności części zamiennych. Najczęściej awarie dźwigu na Placu Chrobrego spowodowane są zużyciem części mechanicznych oraz aktami wandalizmu. Ponadto zdarzają się sytuacje zajmowania windy przez osoby bezdomne, które są z niej wypraszane.
Z odpowiedzi wynika zatem, że wszystko jest w porządku i nic się nie zmieni.