W kilku miejscach Bielska-Białej znajdują się defibrylatory AED pozwalające szybko reagować na zatrzymanie krążenia. W sytuacji stresu towarzyszącego ratowaniu ludzkiego życia ważna jest jednak nie tylko bliskość urządzenia, ale i łatwość jego zlokalizowania. Teraz defibrylatory zostały lepiej oznaczone przez Urząd Miejski.
– To są urządzenia, które ratują życie. To nie jest żaden marketing, żadna reklama, to faktyczna pomoc dla ludzi, którzy w miejscach publicznych, gdzie gromadzi się najwięcej osób, doznają nagle zatrzymania krążenia – mówił kilka tygodni temu portalowi luBBie.pl Jan Wiatr, ratownik medyczny z Bielska-Białej.
W przypadku zagrożenia ludzkiego życia łatwo jednak o nerwy, emocje, a niekiedy nawet panikę. Szczególnie, gdy niebezpieczeństwo dotknęło bliską nam osobę. To zjawisko naturalne. Taki stan wpływa niestety negatywnie na koncentrację potrzebną do odnalezienia urządzenia AED i jego użycia. A liczą się sekundy.
Aby ułatwić jego odnajdywanie na bielskich placach i ulicach Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego przeprowadził akcję dodatkowego oznaczenia miejsc, w których znajdują się defibrylatory. Teraz urządzenia AED oznaczone są strzałkami. Wskazują one kierunek, w którym należy udać się, by znaleźć defibrylator. Strzałki są oczywiście podpisane.
Dziś w Bielsku-Białej istnieje 11 otwartych defibrylatorów AED. Swoje sprzęty mają także liczne firmy i instytucje. Urządzenia AED dostępne w miejscach często odwiedzanych przez mieszkańców i turystów znajdziemy w poniższych lokalizacjach:
- plac Wojska Polskiego
- Straconka, szalet miejski przy skateparku, ściana od strony ścieżki rowerowej;
- Straconka, budynek OSP przy ul. Górskiej 129, ściana frontowa po stronie prawej przy drzwiach wejściowych;
- Błonia, ul. Modra, skrzyżowanie z deptakiem przy Enduro Trails Trailcenter (Bike Hire), montaż na słupie betonowym;
- lotnisko w Aleksandrowicach, restauracja White House, główne wejście od deptaku przy ul. Zwardońskiej, montaż na płocie;
- Starówka, środek Rynku przy zegarze świetlnym przy pomniku Neptuna;
- Bielskie Centrum Kultury, plac przy wejściu głównym po prawej stronie sceny, montaż na słupie latarni;
- Dom Kultury w Hałcnowie przy ul. siostry Małgorzaty Szewczyk 1, montaż na ścianie elewacji, róg budynku;
- dworzec PKP Bielsko-Biała Główna, główny hol, na ścianie obok kas biletowych;
- ul. 3 Maja, przystanek przy Hotelu President, stojak po prawej stronie NOT przy Syrence;
- Centrum Usług Wspólnych przy ul. Akademii Umiejętności 1A.
– Gdy zachodzi potrzeba, to z urządzenia należy korzystać. Defibrylator AED nie są w żaden sposób zabezpieczone. Wystarczy tak naprawdę otworzyć kapsułę, wyjąć urządzenie i włączyć. Urządzenie ma dobrą funkcję, gdyż przeprowadza (nawet laika) przez wszystkie kroki udzielania pierwszej pomocy, przez wszystkie kroki resuscytacji krążeniowo-oddechowej, bo wydaje głośne, wyraźne polecenia. Nawet jeśli ktoś nie jest przeszkolony, albo przeszkolenie miał dawno i zapomniał, jak udzielać pierwszej pomocy, to defibrylator AED prowadzi krok po kroku przez udzielanie pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia – mówił nam Jan Wiatr, ratownik medyczny.