Podziel się domem – to tytuł kampanii prowadzonej wspólnie przez Fundację Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia i Miasto Bielsko-Biała, która ma na celu promowanie idei rodzicielstwa zastępczego. W sali sesyjnej Ratusza miała miejsce prezentacja projektu.
O zaletach pieczy zastępczej i jej wyższości nad opieką instytucjonalną w postaci chociażby domów dziecka nie trzeba nikogo przekonywać. Stąd też potrzeba tworzenia rodzin zastępczych czy rodzinnych domów dziecka.
Szeroko o kampanii „Podziel się domem” informowali przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia. – Piecza zastępcza jest to bardzo ważny temat, który pojawia się coraz częściej w przestrzeni miasta. Wpadliśmy zespołowo na pomysł, że trzeba o tym mówić głośno, żeby dotrzeć do jak najszerszego grona mieszkańców. Bo myślę, że wśród nich jest wiele serc, które są gotowe przyjąć kolejne dziecko, by stworzyć mu prawdziwy dom i obdarzyć prawdziwą miłością – mówiła Ewelina Polak, zastępca dyrektora MOPS w Bielsku-Białej.
Wystarczy powiedzieć, że w 2022 r. funkcjonowało w Bielsku-Białej 213 rodzin zastępczych, w których dom znalazło 268 dzieci. Rok później takich rodzin było 215 i sprawowały one pieczę nad 266 dzieci. W tym roku natomiast w ciągu 10 miesięcy MOPS w swoich statystykach odnotował 202 rodziny zastępcze, w których dom znalazło 251 dzieci. Przed dwoma laty funkcjonowało 13 rodzin zastępczych zawodowych dla 32 dzieci. W 2023 roku – 14 rodzin zastępczych zawodowych (35 dzieci), a w ciągu 10 miesięcy tego roku – 13 zastępczych rodzin zawodowych dla 32 dzieci. W 2022 r. w Bielsku-Białej było 6 rodzinnych domów dziecka dla 35 dzieci, w zeszłym roku 5 rodzinnych domów dziecka dla 32 dzieci, a w tym roku również 5 dla 27 dzieci. W 2022 r. ustanowione zostały 33 nowe rodziny zastępcze, w których wychowywało się 59 dzieci. Rok temu takich rodzin ustanowiono 32 (29 dzieci), a w tym roku jak dotąd 11 (22 dzieci). Jak podkreślano podczas konferencji, Bielsko-Biała jest jednym z nielicznych miast, gdzie nie ma kolejek do umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej.
Monika Sobczak, prezes Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia poinformowała m. in., że w latach 2021-2024 Fundacja przeznaczyła na pomoc dla rodzin zastępczych w sumie 400 tys. zł. Z pomocy tej skorzystało 100 rodzin. – My jesteśmy po prostu wsparciem dla osób pracujących w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Tam są specjaliści i to jest ich rola, a my wspieramy ich działania, skupiając się na tym, co potrafimy, czyli promocji projektu, dbamy, aby się on pojawił w przestrzeni publicznej, prowadzimy social media, prowadzimy stronę internetową, staramy się też włączyć ten projekt do jak największej liczby różnych eventów – mówiła Monika Sobczak.
Uwagę przykuły wspomnienia państwa Marii i Seweryna Biedronków, którzy od wielu lat tworzą rodzinę zastępczą. Ich słowa o problemach, potrzebie wyrzeczeń, ale też o rodzinnej miłości i satysfakcji z obdarzania nią podopiecznych wywołały wiele wzruszeń.
Projekt „Podziel się domem" zyskał wyjątkową oprawę. Jego symbolem został raniuszek, czyli gatunek bardzo małego ptaka, który znany jest z tego, że potrafi zaopiekować się obcymi pisklętami oprócz własnych. Stąd w ramach kampanii akcja wieszania budek lęgowych dla raniuszka.