Od 23.30 w Bielsku-Białej obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Cały czas pracuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Niestety, nie potwierdziły się przewidywania synoptyków, że opady w drugiej części nocy będą zanikały. Między godziną 4.00 a 5.00 w Bielsku-Białej spadło 11,7 mm deszczu. Największe opady na bielskiej stacji odnotowano między północą a godziną 1.00– 21,2 mm. W ciągu 6 godzin opad wyniósł 65.6 mm.
Stan Białki o godzinie 8.00 wynosił w Mikuszowicach 194 cm, do stanu alarmowego brakowało 6 cm. Na szczęście od godziny 4.00 wody już nie przybywa. Gorsza sytuacja jest w dalszym biegu rzeki, w Czechowicach-Dziedzicach rzeka o kilkadziesiąt centymetrów przekroczyła stan alarmowy (260 cm). Obecny stan to 296 cm, co oznacza, że woda zaczęła opadać (maksymalny stan zanitowano o 5.50 - 310 cm).
Służby miejskie monitorują stan potoków: Starobielskiego, Krompareckiego, Kamienickiego, Straceńskiego oraz punktów newralgicznych. Miejscami sytuacja jest bardzo trudna, jak chociażby w okolicach mostu okularowego na potoku Krzywa w ciągu ulicy Konwaliowej. Nie występują jednak podtopienia, a drogi są przejezdne. Niebezpiecznie jest na ulicy Nad Potokiem, w refonie skrzyżowania z ulicą Pienińską. Tam woda wdziera się na dorgę i jeśli tylko jest to możliwe, radzimy unikać przejazdu w tym miejscu.
Najtrudniejsza sytuacja była późnym wieczorem i w okolicach północy. Bardzo intensywne opady sprawiły, że nieprzejezdne były ulica Bestwińska i Barkowska w Komorowicach. Problemy z przejazdem pojawiały się na Hałcnowskiej, PCK czy Trakcyjnej. Z posiadanych obecnie informacji wynika, że wszystkie te drogi są obecnie przejezdne.
Prezydent miasta podjął decyzję o wydawaniu mieszkańcom worków z piaskiem - po 20 sztuk. Wydawane są one w magazynie powodziowym firmy PreZero przy ulicy Reksia 6.
Państwowa Steaż Pożąrna poinformowała, że od wczoraj do dziś do godziny 7.30 zanotowała W Bielsku-Białej oi powiecie bielskim 260 zgłoszeń o charakterze pogodowym. Najwięcej interwencji miało miejsce w Kozach (115) i w Bielsku-Białej (86). Dotyczyły one zalanych posesji, piwnic, garaży, zatkanych przepustów drogowych oraz zalanych dróg.
Całodobowo działa Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Można się z nim skontaktować pod numerami telefonów 33 4971 646 i 600 004 251.
Cały czas – jeszcze do godziny 12.00 – obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne najwyższego, trzeciego stopnia. Opady mają już być jednak mniej intensywne.