W poniedziałek w pięknych wnętrzach Sali Redutowej Hotelu „Pod Orłem” odbyła się Gala 35-lecia bielskiego koła Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta.
Pierwsza taka gala
Gala zorganizowana została po raz pierwszy. Wzięli w niej udział członkowie, wolontariusze i przyjaciele bielskiego koła Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta. To właśnie na nich opiera się działalność. Przypomnijmy, że polega ona na prowadzeniu kuchni wydającej codziennie ok. 500 posiłków, łaźni publicznej oraz na wielu innych działaniach na rzecz osób bezdomnych i zaniedbanych.. Działalność Towarzystwa jest finansowana z datków osób prywatnych oraz wspierana m.in. przez Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz samorząd Bielska-Białej.
Słowem-kluczem wydarzenia był „przyjaciel”. Prezes koła Michał Guzdek wręczył dyplomy i statuetki „Przyjaciół Towarzystwa Koła Bielskiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta”. Otrzymali je Ci, którzy w sposób szczególny wsparli działalność stołówki, łaźni oraz inne formy aktywności „Alberta”. Wyróżnienia wręczono w kilku kategoriach: „Przyjazny wolontariusz lub pracownik”, „Przyjazne media”, „Przyjazna firma i instytucja”, „Srebrny Przyjaciel” oraz „Złoty Przyjaciel”. W tej ostatniej kategorii nagrody odebrało pięć osób: wieloletni współpracownicy koła Waldemar Morawiec i ks. Andrzej Gawlas, dyrektor Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej ksiądz Robert Kurpios, biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej Roman Pindel oraz prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.
Wieczór uświetniły występy artystyczne osób związanych z bielskim kołem Towarzystwa. Na pianinie grała członkini Towarzystwa Maria Kuźniar-Renart, tańczyła Anastasia Anriiv, zagrał zespół Andrzeja Domżoła, a "Bielskie silverki" zaprezentowały wieczorową modę. Na scenie wystąpiły także dwie utalentowane bielskie artystki: Aleksandra Nykiel – zwyciężczyni programu Szansa na Sukces w 2019 roku i zdobywczyni nagrody publiczności na 56. Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu oraz Magda Siedlok – finalistka programu Voice of Kids w 2021 roku. Warto dodać, że obie są na co dzień zaangażowane w działalność bielskiego koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.
Święty stolarz
Warto przypomnieć, iż 35 lat temu bielski Oddział Towarzystwa Brata Alberta zakładał Tadeusz Cozac. To on przez lata był duszą, sercem i głową Towarzystwa. Z zawodu był stolarzem, lecz życie poświęcił pomocy dla najbardziej potrzebujących.
Tadeusza Cozaca znali mieszkańcy Bielska-Białej i całej okolicy. Niestrudzenie pukał do wszystkich drzwi, wciąż prosząc o wsparcie dla tych, którzy go najbardziej potrzebowali: bezdomnych, odrzuconych, głodnych. Wolontariuszem był już od połowy lat siedemdziesiątych, a w 1989 roku sformalizował swoje działania, zakładając oddział Towarzystwa Charytatywnego im. św. Brata Alberta.
– Św. Brat Albert był dla niego nie tylko patronem, ale i mistrzem: od niego zaczerpnął prawdziwie albertyńską metodę swego działania. Nie wahał się iść i żebrać, w ten sposób gromadząc środki potrzebne na działalność tych wszystkich instytucji, które zakładał – mówił w 2015 roku jeden z jego współpracowników, ks. Ignacy Czader.
– Przed kościołami diecezji bielsko-żywieckiej przez 23 lata przestałem ponad 760 niedziel – mówił o sobie prezes Cozac.
To z jego inicjatywy powstała stołówka, w której obecnie wydaje się ok. 500 posiłków dziennie, a bywały lata, gdy liczba ciepłych posiłków dochodziła do tysiąca dziennie. Tygodniowo w kuchni Towarzystwa wydawano też blisko tysiąc bochenków chleba. Kolejnym zrealizowanym marzeniem prezesa Cozaca było zapewnienie bezdomnym już nakarmionym możliwości skorzystania z darmowej kąpieli. Tak powstała łaźnia, z której w ciągu roku korzystają tysiące osób. Naturalną konsekwencją powstania łaźni był zorganizowany przy niej magazyn odzieży, aby w razie potrzeby można było też otrzymać świeże ubrania.
To z inicjatywy Tadeusza Cozaca rozpoczęto organizację corocznych wieczerzy wigilijnych dla podopiecznych Towarzystwa, a także spotkań wielkanocnych ze świątecznym śniadaniem.
Tadeusz Cozac za swoje ogromne zaangażowanie został uhonorowany papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontifice” - najwyższym kościelnym odznaczeniem dla osób świeckich. Swój medal „Pro Consecratione Mundi” - „Za uświęcanie świata" przyznała mu Akcja Katolicka Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Dzieci specjalnej troski ze stowarzyszenia „Serce dla Serca” przyznały mu w podzięce za okazywaną im życzliwość honorowy order „Serce Dziecka”.
Tadeusz Cozac zmarł w wieku 83 lat w 2015 roku. Jego grób znajduje się na cmentarzu na Leszczynach.