Poprzednia „modernizacja” Parku Słowackiego wzbudza do dziś wśród mieszkańców kontrowersje, gdyż spowodowała zamieranie części drzew. Do dziś ciągną się też kłopoty z fontanną w parku, która częściej jest zepsuta niż czynna. Pozostaje mieć nadzieję, że obecnie planowane prace w tym reprezentacyjnym parku przyniosą lepszy efekt, bo zapowiadają się interesująco…
„Zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej i retencji w Parku im. Juliusza Słowackiego” – taki tytuł nosi postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia publicznego. Zadanie będzie realizowane w ramach programu „Adaptacji do zmian klimatu na terenie miasta Bielska-Białej”, finansowanego przy wsparciu funduszy unijnych.
Przedmiotem zamówienia są roboty budowlane w zakresie zwiększenia powierzchni biologicznie czynnej przez usunięcie nawierzchni betonowych i zasklepionych oraz wykonaniu nowych nasadzeń na terenie parku. Do zadań wyłonionego wykonawcy będzie należało m.in. zabezpieczenie drzew, oczyszczenie terenu, rozebranie nawierzchni betonowych wraz z krawężnikami i rozścielenie ziemi urodzajnej. Na terenie parku zamiast betonu i asfaltu ma powstać ponad 3300 m2 nawierzchni mineralnej wodoprzepuszczalnej. Pojawią się też nowe drzewa: 9 lip drobnolistnych i 7 grabów kolumnowych. Drzewa mają być zabezpieczone elementami dodatkowymi tj. systemem napowietrzania i naziemnym systemem stabilizacji.
W parku przybędzie też kilka tysięcy krzewów, roślin okrywowych, traw i bylin, pojawi się m.in. hortensja, dereń, budleja, trzemielina uskrzydlona, kalina i jałowiec płożący, śnieguliczka, werbena i ponad dwa tysiące róż. Można się także spodziewać nasilenia odwiedzin okolicznych kotów, gdyż wśród proponowanych nasadzeń znajduje się 158 sadzonek kocimiętki. Wykonawca będzie też zobowiązany do przebudowy schodów terenowych na długości 20 metrów oraz do likwidacji dzikich ścieżek, wydeptanych przez niesfornych spacerowiczów.
Prowadzący roboty będzie musiał zobowiązać się podczas prowadzenia prac budowlanych do realizacji zasady DNSH tj. „nie czyń poważnych szkód” między innymi w zakresie stosowania recyklingu poprzez wykorzystanie istniejących materiałów z rozbiórek m.in. do wykonania podbudów pod nawierzchnie przepuszczalne, stosowania odpowiednich środków w celu zmniejszenia emisji hałasu, pyłu i zanieczyszczeń podczas prac budowlanych oraz prowadzenia robót w sposób uwzględniający ochronę gleby, ziemi, powietrza, ptaków, nietoperzy i stanu akustycznego środowiska, a także bezpieczeństwo ludzi.
Projekt wykonała Pracownia Architektury Krajobrazu „Dobra Przestrzeń” z Pszczyny.
Oferty można składać do 11 marca, o zwycięstwie zdecyduje cena (60%) i udzielona gwarancja (40%). Prace mają być zakończone w ciągu najwyżej 224 dni, a więc jeszcze w tym roku kalendarzowym.
grafika: dokumentacja projektowa