Pomiędzy ulicami Skarżyńskiego, Tańskiego i Spółdzielców znajduje się niewielki park, zwany Parkiem Skarżyńskiego. Jeszcze w tym roku nastąpią tam zmiany: przybędzie drzew i zwiększą się zdolności zatrzymywania wody podczas ulewnych opadów.
W ramach dużego projektu adaptacji do zmian klimatu, obejmującego kilkanaście terenów zielonych w Bielsku-Białej, już niebawem zaczną się prace w Parku Skarżyńskiego. Zakres planowanych zmian jest dość szeroki i obejmuje zwiększenie powierzchni biologicznej czynnej przez usunięcie nawierzchni betonowych i zasklepionych, wykonanie nowych nasadzeń, wykorzystanie naturalnych zagłębień terenu jako naturalnych zbiorników retencyjnych oraz wymodelowania brzegów potoku, co w efekcie doprowadzi do zwiększenia powierzchni zdolnej do naturalnej retencji.
Na miejsce rozebranych nawierzchni betonowych pojawią się chodniki o nawierzchni mineralnej wodoprzepuszczalnej. Podczas prac ma nie ucierpieć żadne z rosnących tam drzew, posadzone za to zostaną nowe: lipa drobnolistna – 2 szt., jarząb szwedzki - 4 szt., klon tatarski - 8 szt. I dąb błotny – 14 szt. Przybędzie też krzewów i innych roślin, między innymi w parku wyrośnie dereń, kalina, hortensja, azalia (do 1,5 m wysokości), forsycja i bluszcz. Nie zabraknie oczywiście tradycyjnej kocimiętki. Na części terenu powstanie łąka kwietna.
Do zadań wykonawcy, którego wyłoni odbywający się właśnie przetarg, będzie też należało zwiększenie retencji czyli zdolności do zatrzymywania wody podczas intensywnych opadów. W tym celu nastąpi wyprofilowanie terenu pod zbiornik, wykorzystanie naturalnej rzeźby terenu do spowolnienia odpływu wód opadowych do istniejącego rowu melioracyjnego i odbudowa faszynady. W ten sposób teren będzie mógł przyjąć i zatrzymać znacznie większa ilość wody niż dotychczas. Może mieć to wpływ na ilość wody odprowadzanej do Potoku Starobielskiego przez niewielki ciek wodny, płynący przez park.
Park Skarżyńskiego wzbogaci się też o małą architekturę parkową: podest drewniany, 6 ławek z oparciem i 16 bez oparcia, wolnostojące kamienne siedziska i 10 koszy na śmieci.
Zgodnie z planem wykonawca zostanie wyłoniony w lipcu i będzie miał (od dnia podpisania umowy) 8 miesięcy na zakończenie robót. Wiosną przyszłego roku Park Skarżyńskiego powinien już ukazać się mieszkańcom w nowej odsłonie.
Poniżej przedstawiamy wizualizacje Parku zgodnie z projektem przygotowanym przez Annę Olkis z Pracowni Architektury Krajobrazu „Dobra Przestrzeń”.
Jest:
Ma być: