Miasto Bielsko-Biała wraz z gminą Zebrzydowice będą wspólnie uczestniczyć w projekcie mającym na celu rozbudowę fotowoltaicznego zaplecza na ich terenie. Chodzi o ponad 43 mln złotych, w większości z funduszy unijnych. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie mieszkańców dokonujących transformacji energetycznej swojego gospodarstwa.
Projekt o nazwie „Odnawialne źródła energii dla mieszkańców Bielska-Białej i Zebrzydowic” to jeden z siedmiu projektów wybranych do realizacji przez Zarząd Województwa Śląskiego poprzedniej kadencji. Decyzję o wyborze grona zwycięzców spośród 50 propozycji podjęto pod koniec marca. Realizacja rozpocznie się natomiast już wkrótce. Planowany czas realizacji to okres od czerwca 2024 roku do grudnia 2026.
Działania mające na celu rozbudowę bazy instalacji fotowoltaicznych oraz innych elementów infrastruktury odnawialnych źródeł energii będą realizowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, działanie FESL 10.6 Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii – projekty grantowe i parasolowe.
Całkowita wartość projektu to 43,4 mln zł, a dofinansowanie, jakie uzyskano, wynosi 42,9 mln.
Dzięki tym środkom w domach jednorodzinnych instalowane będą urządzenia wytwarzające energię cieplną i elektryczną. Szacuje się, że dzięki temu wsparciu powstanie 1345 instalacji OZE takich jak instalacje fotowoltaiczne, instalacje kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz magazynów energii elektrycznej i cieplnej.
W tej liczbie 1200 instalacji OZE będzie dostępnych dla mieszkańców Bielska-Białej. Do stolicy Podbeskidzia trafić ma 480 instalacji fotowoltaicznych, 90 instalacji kolektorów słonecznych oraz 630 pomp ciepła do centralnego ogrzewania lub centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Przewidziano ponadto 360 magazynów energii cieplnej i 600 magazynów energii elektrycznej.
Zgodnie z założeniami projektu mieszkańcy mogą otrzymać grant w wysokości do 85 proc. kosztów kwalifikowanych netto. Warto ponadto pamiętać o limitach kwotowych. Wysokość limitów w ramach grantów ustalono następująco: pompa ciepła na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody bądź tylko ogrzewania – do 25.500 zł; magazyn energii cieplnej – do 5.100 zł; magazyn energii elektrycznej – do 20.400 zł; kolektory słoneczne – do 8.500 zł; fotowoltaika – do 11.900 zł.
Wydział Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego w Bielski-Białej to operator projektu. Celem podjęcia działań jest rozwój energetyki odnawialnej w regionie, w tym zwiększenie udziału OZE w bilansie energetycznym miasta Bielska-Białej oraz gminy Zebrzydowice. W ten sposób spaść ma emisja CO2 oraz stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, co negatywnie wpływa na zdrowie, szczególnie zaś układ krążenia. Ponadto działanie w takim kierunku przybliża cały kraj do celu, jakim jest odejście od energii elektrycznej pochodzącej ze spalania węglowodorów.