Zmarła Danuta Boba, Zasłużona dla Miasta Bielska-Białej, znana z walki z komunistycznym systemem o prawo do wolności w zakresie wychowania i edukacji dzieci i młodzieży. Była pierwszą po wojnie edukatorką domową. Miała 103 lata.
Danuta Boba zasłynęła jako propagatorka nauczania domowego i czynna uczestniczka walki o prawo do wolności w zakresie wychowania i edukacji dzieci i młodzieży w trudnych czasach komunistycznego reżimu w latach 1952-1962. Jej nieugięta postawa życiowa oraz działania na rzecz domowego nauczania dzieci podejmowane wbrew oczekiwaniom komunistycznych władz, mogą być wzorem do naśladowania. Nauczanie domowe nie spodobało się ówczesnym władzom, które w ciągu 10 lat wytoczyły rodzinie Bobów 18 procesów.
Danuta Boba i jej mąż Bartłomiej byli wielokrotnie nagabywani i zastraszani przez Urząd Bezpieczeństwa, szczególnie gdy zdecydowali się napisać skargę do Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Dzięki heroicznej walce i odwołaniu się do premiera Józefa Cyrankiewicza uzyskali zgodę na edukację domową ze względów światopoglądowych jako jedyna rodzina w PRL. Państwo Bobowie stali się jedynym łącznikiem pomiędzy przedwojenną tradycją edukacji domowej a jej wznowieniem w wymiarze ogólnopolskim po 1989 r. Danuta Boba była jedyną w PRL domową edukatorką swoich dzieci w latach 1952-1981.
Danuta Boba wraz z rodziną była przez wiele lat związana z naszym miastem. Jej działalność przyczyniła się do rozsławienia Bielska-Białej i Podbeskidzia jako regionu, w którym – jako jedynym w czasach PRL - praktykowano oficjalnie edukację domową.
W 2021 roku za swoją działalności otrzymała tytuł Zasłużonej dla Miasta Bielska-Białej.
Foto: archiwum prywatne D. Boby