Gwałtownie rośnie liczba postępowań w związku z brakiem segregacji odpadów komunalnych. Zwykle kończą się naliczeniem podwójnej opłaty.
Jeśli odbierający odpady (firma PreZero) stwierdzi, że na danej posesji odpady nie są właściwie segregowane, może ten fakt zgłosić do Urzędu Miejskiego, który rozpoczyna postępowanie wyjaśniające. Jeśli sytuacja się powtarza, może zostać naliczona opłata w podwójnej wysokości.
Liczba postępowań w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wszczętych z uwagi na niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych lawinowo wzrosła w bieżącym roku. Jeszcze w 2022 wszczęto zaledwie 3 takie procedury, w 2023 roku nie było żadnych postępowań, a w tym roku wszczęto już 85!
41 postępowań zostało już zakończonych decyzją określającą podwójną wysokość opłaty, której łączna wysokość wyniosła ponad 303 tysiące złotych (dla porównania: w 2022 r. – 3 368 zł, a w 2023 – 0 zł). Wciąż jeszcze trwają 34 postępowania, w których mieszkańcy odwołali się od decyzji Prezydenta Miasta wydanych w bieżącym roku.
Urząd Miejski zapewnia, że administrator posesji, na której stwierdzono brak selektywnej zbiórki odpadów, jest mailowo informowany o zastrzeżeniach i dopiero po kilkukrotnym upomnieniu wszczynana jest odpowiednia procedura.