Wielu z nas jest kierowcami, wielu pieszymi, a znaczna grupa zarówno jednymi, jak i drugimi. Od 1 czerwca 2021 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące pieszych na przejściu. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądają efekty ich funkcjonowania.
Zgodnie z nowymi przepisami na pasach pierwszeństwo ma pieszy. Wyjątkiem jest przejście przez torowisko. Pieszy ma pierwszeństwo zarówno kiedy jest na pasach, jak i wtedy, gdy chce dopiero na nie wejść. Mimo wielu kontrowersyjnych interpretacji znakomita większość kierowców oddaje pierwszeństwo pieszym, chociaż często, zwłaszcza w godzinach szczytu znacznie spowalnia to ruch. Także piesi z pewnością zauważają, że obecnie znacznie łatwiej przejść przez ulicę. Na pewno nie brakuje też głosów, że wypadków jest więcej, ponieważ piesi, czując się pewniej, nie zachowują na przejściach ostrożności. A jak to wygląda w liczbach?
Zwróciliśmy się do Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej z prośbą o udostępnienie danych z ostatnich lat dotyczących zdarzeń na przejściach z udziałem pieszych. Otóż przed zmianą przepisów w roku 2018 na drogach powiatu bielskiego Policja odnotowała w sumie 53 takie zdarzenia, spośród których 24 zakwalifikowano jako wypadek, czyli ofiara była hospitalizowana w wyniku odniesionych obrażeń w czasie dłuższym niż 7 dni. Jeden spośród wypadków był ze skutkiem śmiertelnym. W roku 2019 zdarzeń na przejściach odnotowano w sumie 37, z czego 21 jako wypadek. W roku 2020 zdarzeń na przejściach dla pieszych było 27, z czego 13 miało charakter wypadku, w tym jeden śmiertelny. Jednak rok 2020 był rokiem pandemii i generalnie wszelakich zdarzeń odnotowywano wówczas mniej.
W roku 2021 do końca maja, czyli do momentu wprowadzenia nowych przepisów Policja zanotowała na przejściach dla pieszych 4 wypadki i 4 kolizje. Natomiast w pozostałych 7 miesiącach tego roku 8 wypadków (jeden śmiertelny) i 11 kolizji. W całym roku miało miejsce w sumie 27 zdarzeń.
W roku 2022 miało miejsce 38 zdarzeń na przejściach dla pieszych. Wśród nich było 12 wypadków, w tym 2 śmiertelne. W roku 2023 zdarzeń takich było 48, z czego 23 stanowiły wypadki (w tym jeden śmiertelny). Dane z roku obecnego (od 1 stycznia do 13 grudnia) wskazują na 41 zdarzeń, z czego 18 było wypadkami.
Różnice w liczbie zdarzeń nie są duże. Lecz aby wyciągnąć z tych liczb obiektywne wnioski, trzeba by również uwzględnić zwiększoną ilość pojazdów na naszych drogach, czy to w wyniku bogacenia się mieszkańców, czy też w wyniku znacznej liczby uchodźców zza wschodniej granicy.
– Tych zdarzeń nie unikniemy. Ale z danych tych wynika, że kierujący jadą nieco wolniej i dlatego częściej obrażenia pieszych nie kwalifikują ich do wypadków – mówi st. sierż. Sławomir Kocur, oficer prasowy KMP w Bielsku-Białej – Trzeba jednak apelować do pieszych, aby starali się przewidywać ruch pojazdu. Samochód nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu.