Jedząc codziennie śniadanie z rówieśnikami zaczęłyśmy zwracać uwagę na posiłki, które spożywają. Wiele z nich było szkodliwych, więc postanowiłyśmy działać nim będzie za późno. Tak powstał projekt ,,LifeChangers” w ramach ogólnopolskiej olimpiady ,,Zwolnieni z Teorii”. W ten sposób chcemy edukować i uświadamiać innych (szczególnie młodzież) na temat żywności, którą codziennie spożywają.
,,Jesteś tym, co jesz”
Powiedzenie ,,jesteś tym, co jesz”, jest jak najbardziej adekwatne. Odżywiając się jedzeniem bogatym w wartości odżywcze robimy przysługę swojemu organizmowi. Po takim posiłku czujemy się zdrowo i mamy więcej energii do działania.
Mity Dotyczące jedzenia
Przedstawiam kilka mitów związanych z jedzeniem, które są dość powszechną totalną bzdurą:
– Czerwone mięso jest dobre dla zdrowia – to mit. Zbyt duża ilość żelaza hemowego, które nadaje czerwonemu mięsu jego kolor, powoduje, że zwiększa się ryzyko wystąpienia cukrzycy typu drugiego.
– Wołowina od krów karmionych trawą jest lepsza dla zdrowia – to także mit. Określenie „karmione trawą” może brzmieć lepiej, ale żadne badania nie zestawiły efektów zdrowotnych jedzenia wołowiny od krów karmionych trawą w porównaniu z wołowiną tradycyjną.
– Woda gazowana nie jest zdrowa – to również mit. Panuje powszechne przekonanie, że woda gazowana przyczynia się do tycia przez wzmaganie apetytu i rozpychanie żołądka. W rzeczywistości jednak jest ona tak samo zdrowa, jak woda niegazowana, a jedyną różnicą pomiędzy nimi jest zawartość dwutlenku węgla w jednej z nich.
Trzy wyżej wymienione fakty pochodzą z oficjalnego instagrama naszego projektu, gdzie zamieszczamy inne przydatne informacje. Zachęcamy do odwiedzenia profilu – link na końcu artykułu.
Waga + BMI
BMI, znane również jako Body Mass Index, pozwala nam zobaczyć, w jakim przedziale mieści się nasza waga – niedowaga waga właściwa lub otyłość. Wiele osób jednak bierze to za bardzo do serca i pozwala wynikowi zawładnąć sobą. Chcemy zwrócić uwagę na to, że BMI nie zawsze jest adekwatne do wyglądu osoby.
Warto pamiętać, że to, jak wygląda nasze ciało ważąc daną ilość kilogramów, jest zależne od między innymi: sposobu odżywiania, aktywności fizycznej, wzrostu i czynniki genetycznych.
Kalorie + energie
Wiele osób nie wie, czym naprawdę są kalorie. Jest to spożywana energia, która zapewnia nam siłę na funkcjonowanie podczas dnia. Wiele osób zapomina o tym, że część kalorii spalamy po to, aby po prostu funkcjonować – oddychać, jeść, chodzić. Dlatego odżywianie się jest tak istotne.
Zaburzenia odżywiania
Z pozoru może nam się wydawać, że nie jest to powszechny problem, jednak wiele dorastających dziewczyn (i nie tylko) mierzy się z nim. Zazwyczaj nie chcą o nich rozmawiać, ponieważ jest to – według nich – powód do wstydu. Jednak kalorie oraz to jak wygląda ich ciało stają się rzeczami, o których potrafią nieustannie myśleć.
Zaburzenia odżywiania mogą mieć swoje początki w obrazie ,,idealnego ciała” promowanego przez media społecznościowe. Młode osoby, których umysły wciąż się kształtują, mogą mieć wrażenie, że są bezwartościowe, ponieważ nie wyglądają tak samo, jak osoby spełniające tego typu standardy piękna. Może to prowadzić do wyniszczających organizm głodówek, których skutkami są między innymi: zniszczone włosy, paznokcie, skóra, brak energii do funkcjonowania oraz szereg problemów związanych z psychiką, na przykład obniżenie poczucia własnej wartości i poczucie bycia bezwartościowym.
Warto pamiętać, że zaburzenia odżywiania są poważnym problemem, a do osób cierpiących na nie należy podchodzić z wyrozumiałością, powstrzymując się od szkodliwych komentarzy.
Zdrowy talerz
Nasz zdrowy, zbilansowany posiłek powinien składać się z:
– 25% węglowodanów (ryż, chleb, ziemniaki itp.)
– 50% warzyw (ogórek, pomidor, marchew itp.)
– 20% białka (mięso, jajka, jogurty itp.)
– 5% tłuszczów (oleje, awokado, orzechy itp.)
Balans 80-20
Podczas zdrowego trybu życia ważny jest balans 80-20, oznaczający, że przed 80% czasu odżywiamy się zdrowo, a 20% czasu możemy sobie pozwolić na coś wykraczającego poza zasady, na przykład na pizzę na wakacjach.
Raz na pewien czas można sobie pozwolić na pewne „niezdrowe” produkty, jednak warto pamiętać o zachowaniu umiaru.
Media społecznościowe projektu
Zachęcamy do odwiedzenia mediów społecznościowych naszego projektu. Jesteśmy grupą uczennic z Bielska-Białej, które włączyły się w ogólnopolską olimpiadę, by w ten sposób pomagać rówieśnikom zadbać o swoje zdrowie poprzez prawidłowe odżywianie. Tematyka powinna zainteresować jednak nie tylko nastolatków, ale również ich rodziców, a także wszystkich – w końcu wszyscy jemy i wszyscy możemy sobie tą drogą pomóc lub zaszkodzić.
Instagram: www.instagram.com/lifechanger_project
Tik tok: www.tiktok.com/@lifechanger_project
FaceBook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61558052191375