W maju ma ruszyć sprzedaż biletów do Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji „OKO”, które powstaje przy bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. Wielkie otwarcie zapowiedziano na weekend 25-26 maja. To pierwsza taka atrakcja w Polsce. Jej budowa kosztowała 41 mln złotych.
Jak poinformowała Karolina Lorenc, wicedyrektor studia, nowy obiekt posiada już wszystkie wymagane odbiory. – 29 marca odebraliśmy budynek od generalnego wykonawcy. Trwają w nim prace porządkowe i kosmetyczne poprawki. Dopinamy kwestie organizacyjne, czyli uruchomienie sprzedaży biletów, która ruszy w maju – wyjaśniła.
W maju, dwa tygodnie przed otwarciem, odbędą się specjalne testy, w których uczestniczyć będą grupy zwiedzających. Dzięki nim określony zostanie czas zwiedzania ekspozycji, tak aby w przyszłości nie dochodziło do zatorów w Centrum Bajki.
OKO to nie muzeum, a połączenie różnych form rozrywki i edukacji. Dzięki wykorzystaniu technik multimedialnych dzieci i rodzice będą mogli uczestniczyć w wielu projektach. Podczas zwiedzania będzie można zapoznać się z całym procesem animacji rysunkowej 2D. Zaprojektowano tu kino studyjne na 116 miejsc. Na dziedzińcu znajduje się amfiteatr.
Centrum Bajki i Animacji oparte zostało o wieloletni dorobek bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, w tym o tak popularne seriale jak Bolek i Lolek, przygody psa Reksia, czy Smoka Wawelskiego. Budowa OKA rozpoczęła się w lutym 2022 roku. Pierwszym krokiem był demontaż budynku, w którym mieściła się między innymi sala kinowa. Później wzniesiony został w tym miejscu nowy gmach, który z zabytkową siedzibą Studia łączy przewiązka. Koszt całkowity to około 33 mln zł. Na budżet inwestycji złożyły się pozyskane przez Studio fundusze norweskie, pieniądze z resortu kultury, a także samorządu Bielsko-Biała. Gmina pod budowę przekazała działkę.
Studio Filmów Rysunkowych istnieje od 1947 r. W bielskiej wytwórni powstawały przede wszystkim seriale dla najmłodszej widowni o przygodach Reksia, Bolka i Lolka, Baltazara Gąbki czy Pampaliniego. Z bielskim studiem współpracowali między innymi Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.