Nie wszyscy wiedzą, że ogólnopolska akcja „Książka za drzewo” jest rodem z Bielska-Białej. Ale to nic. Ważne, że biorą udział w tej cennej inicjatywie!
Ale o co w ogóle chodzi? – ktoś zapyta. A o przyrodę i troskę człowieka o środowisko naturalne. Środowisko, które często człowiek niszczy. Próbuje jednak na różne sposoby rekompensować te straty. Oczywiście zwykle naprawiają nie ci, co zniszczyli. Przyroda to jednak nasze wspólne dobro, więc rozliczenia zostawmy na inną okazję. Ważne bowiem, że dzieje się coś dobrego.
A tym razem za dobrą akcją stoi Fundacja ARKA z Bielska-Białej i pomysłodawca „Książki za drzewo”, prezes ARKI Wojciech Owczarz.
– Celem naszej akcji jest nauka szacunku do książek, którym dajemy drugie życie połączone z niezwykle ważną ideą sadzenia drzew, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych – mówi o akcji jej pomysłodawca.
W ramach inicjatywy uczestnicy sadzą drzewa i zapisują swoje dokonania. W zamian otrzymają w prezencie od organizatora akcji książkę. Do rozdania jest około 500 książek dla uczestników indywidualnych i 1000 dla szkół oraz przedszkoli.
Organizatorzy umożliwiają zarezerwowanie sobie wybranej książki. Dodatkowo w ramach ciekawej inicjatywy „zielonej mapy Polski” można sprawdzić gdzie pojawiło się drzewo zasadzone podczas akcji. Pozwala to także otrzymać książkę z drugiej ręki, od osoby, która odda ją uczestnikowi.
W ramach akcji organizatorzy prowadzą również działania edukacyjne. Objęły nimi dotąd aż 150 tys. dzieci i młodzieży z całej Polski. W ramach tegorocznych działań materiały edukacyjne dotrą do 100 tys. osób.
Wszystko po to, by jeszcze zwiększyć ilość drzew w Polsce i świecie. To najlepszy sposób na zmniejszenie udziału CO2 w atmosferze – choć oczywiście ważna jest także redukcja emisji.
– Drzewa produkują tlen, ograniczają emisję CO2, obniżają temperaturę w miastach i gromadzą wodę – przypomina Wojciech Owczarz. Jak dodaje, także danie książkom „drugiego życia” to sposób na zmniejszenie emisji CO2. Produkcja nowych powoduje bowiem wytwarzanie tego gazu cieplarnianego, a obieg zamknięty gospodarki pozwala zachować surowce, nie tworzyć odpadów oraz nie emitować dwutlenku węgla.