Na zakończenie wakacji, od 29 do 31 sierpnia, Bielsko-Biała świętowała będzie dni miasta. Największą atrakcją będzie koncert jednej z gwiazd polskiej sceny muzycznej – Margaret.
Wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, znana z przebojów, które od lat królują na listach przebojów i w sercach słuchaczy wystąpi na placu Wojska Polskiego w sobotę 30 sierpnia.
Z wydarzeń muzycznych ciekawie zapowiada się także piątkowy (29 sierpnia) koncert Epokowe balety, czyli z tańcem przez epoki. Najwięcej uwagi przyciągnie z pewnością duet Alien x Majtis – pochodzący z Bielska-Białej zwycięzcy Must Be The Music. Przed nimi na scenie ulokowanej na Placu Wojska Polskiego pojawi się Bielska Orkiestra Kameralna pod batutą Mateusza Walacha, która zabierze publiczność w podróż z – jak przystało na Mały Wiedeń – wiedeńską klasyką. Grane będą przede wszystkim walce Johanna Straussa, a przyczynkiem do takiego repertuaru jest przypadające w tym roku 200-lecie urodzin twórcy.
Podczas koncertu wystąpi też kwartet wokalny Sound Pack, który zaprezentuje swingowe aranżacje popularnych utworów. Występ połączony będzie z pokazem tańca w wykonaniu Two To Jazz.
Wieczór zakończy dyskoteka, którą aż do godziny 2.00 poprowadzi DJ Michał J. Sandecki.
Z kolei w niedzielę organizatorzy Dni Bielska-Białej zapraszają na plac przed Teatrem Polskim. Zaplanowano tu koncert Jeszcze w zielone gramy…, podczas którego piosenki-wiersze Wojciecha Młynarskiego (m.in. Jesteśmy na wczasach, Nie ma jak u mamy, Moje serce to jest muzyk, Prześliczna wiolonczelistka, Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia) śpiewać będą artyści bielskiego Teatru Polskiego: Anna Guzik-Tylka, Marta Gzowska-Sawicka, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, Grzegorz Margas, Tomasz Lorek i Adam Myrczek.
Plenerowe spektakle
Oczywiście Dni Bielska-Białej to nie tylko wydarzenia muzyczne. W piątek o 21.00 na placu Chrobrego obejrzeć będzie można spektakl plenerowy Sajlen Disko Artura Pałygi w reżyserii Pawła Chomczyka i w wykonaniu aktorów Teatru Lalek Banialuka. Będzie to zaproszenie do refleksji nad samotnością, sprawczością młodych ludzi, zasypywaniu ciemnych przepaści i opresyjnością. Tematy poruszane w przedstawieniu są owocem spotkań twórców z psychologami oraz grupami młodzieży. Projekt został zrealizowany przez Bielsko-Białą w ramach projektu „Spleceni z miastem”.
Kolejny pokaz plenerowy zaplanowano na sobotę w amfiteatrze Centrum Bajki i Animacji OKO przy Studiu Filmów Rysunkowych. O godzinie 22.00 będzie można obejrzeć „Historię marynarki” – widowisko multimedialne łączące film, teatr, modę i muzykę. , Będzie to premiera artystycznej opowieści o Bielsku-Białej ukazana z perspektywy… marynarki. Punktem wyjścia do projektu jest filmowa opowieść, której narratorem jest właśnie marynarka. Przechodzi ona od jednej osoby do drugiej i poprzez ważne momenty w dziejach dwumiasta prowadzi widza od czasów przemysłowego rozkwitu Bielska i Białej aż po współczesność.
Artystyczne miasto
Na bielskim Rynku od piątku do niedzieli zorganizowana zostanie Art Square – przestrzeń relaksu i sztuki. Z rozłożonych tutaj leżaków i puf przy dźwiękach muzyki będzie można obejrzeć na fasadach kamienic projekcje prac Mateusza Kołka.
Kolejnym artystycznym wydarzeniem Dni Bielska-Białej będzie BB Graffiti Jam. Na wiadukcie przy ulicy PCK bielscy writerzy – Turbos, Kamer i Malik – oraz młodsi artyści wspólnie stworzą największe Hall of Fame w mieście. Będzie to hołd dla 30-letniej historii graffiti w Bielsku-Białej.
W piątek o 17.00 w centrum miasta stanie instalacja ceramiczna Remigiusza Gryta: Krople wody. Krople pojawią się na ścianach bielskich kamienic - w miejscach pęknięć i rys budynków oraz w korycie rzeki Białej.
W Galerii Bielskiej BWA zaplanowano otwarcie wystawy z okazji 80-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej Splecione światy. Ekspozycję zdominują malarstwo – tę dyscyplinę reprezentuje ponad połowa uczestników – oraz grafika - będzie to kilkanaście prac wykonanych głównie w technice druku cyfrowego, ale nie zabraknie także tradycyjnej akwaforty i akwatinty. Ponadto wystawę ubogacą rysunek, rzeźba, ceramika, obiekt i fotografia.
Piknik na placu Żwirki i Wigury
W niedzielę, już po raz trzeci, na placu Żwirki i Wigury i na zamkniętej dla ruchu samochodowego ulicy Zamkowej odbędzie się Rodzinny Piknik spLATA. Od 14.00 do 19.00 instruktorzy kilkunastu filii Miejskiego Domu Kultury przeprowadzą warsztaty tematyczne dla najmłodszych wzbogacone o rodzinne konkursy i wspólną zabawę. Na scenie wystąpią zespoły z placówek MDK, z finałowym koncertem formacji wokalnej 2B Voice.
Dzień wcześniej, w sobotę 30 sierpnia Książnika Beskidzka zaprosi na piknik rodzinny "Tkamy relacje" wypełniony warsztatami i spotkaniami z autorkami książek – dla dzieci Ziołowe opowieści - Marceliną Dudaczyk i Magdaleną Grzebałkowską oraz na wernisaż Katarzyny Zawady: Obrazy emocji.
Tego samego dnia w ogrodzie Willi Teodora Sixta Galeria Bielska BWA zaprosi na Święto Róży. W programie - warsztaty artystyczne, wykład o symbolice róży w malarstwie europejskim oraz kontemplacja ogrodu przy muzyce na żywo.
O pozostałych punktach programu Dni Bielska-Białej pisali będziemy na LuBBie.pl w kolejnych dniach.