Prawie 4000 artystów z całego świata zagości już w najbliższy weekend w Beskidach w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Na estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej będzie można podziwiać koncerty, potańcówki, korowody uliczne, warsztaty, degustacje kuchni regionalnej i jarmarki. W Bielsku-Białej jedyną atrakcją będzie… wystawa archiwaliów ze zbiorów Regionalnego Ośrodka Kultury.
W tym roku w 62. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, największym i najstarszym festiwalu folklorystycznym w Polsce, wezmą udział zespoły i artyści ludowi z Japonii, Meksyku, Majorki, Portugalii, Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Cypru Północnego, Czarnogóry, Rumunii, Czech, Węgier oraz Finlandii. Będą też liczni przedstawiciele folkloru ze wszystkich regionów Polski. Łącznie przez wszystkie estrady TKB w ciągu 9 dni trwania festiwalu (26.07-3.08) przewinie się około 4.000 tancerzy, muzyków, śpiewaków, twórców ludowych, rzemieślników i rękodzielników.
W ramach TKB odbędą się też dwa konkursy: 34. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle z udziałem kilkunastu grup folklorystycznych z całego świata oraz 56. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, gdzie dwadzieścia sześć wysokiej klasy zespołów oraz ponad stu pięćdziesięciu kapel, grup śpiewaczych i solistów rywalizować będzie o Złote Żywieckie Serca.
Szczegółowy harmonogram koncertów i licznych wydarzeń towarzyszących znajduje się tutaj. Wstęp bezpłatny z wyjątkiem Jabłonkowa oraz Festiwalu Wielkich Serc w Szczyrku.
W Bielsku-Białej nie odbędzie się żaden koncert. Jedyna imprezą towarzyszącą TKB w naszym mieście będzie otwarta kilka dni temu wystawa jubileuszowa Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej z okazji 50 lat działalności organizatora TKB. Zwiedzający mogą obejrzeć archiwalne fotografie, plakaty, wydawnictwa literackie i muzyczne, dokumenty oraz pamiątki z najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu. Na koncerty trzeba wybrać się gdzie indziej.