Od najbliższego poniedziałku Bielskie Centrum Psychiatrii – Olszówka rozpocznie działalność w nowym miejscu – w centrum miasta przy ul. Krasińskiego 28.
Budynek po generalnym remoncie i adaptacji został oficjalnie oddany do użytku. W zabytkowym obiekcie mieszczą się: na parterze poradnia zdrowia psychicznego, na pierwszym piętrze oddział dzienny ogólnopsychiatryczny oraz na drugim piętrze zespół leczenia środowiskowego, zajmujący się koordynacją wizyt domowych.
– Wszystko zaczęło się od dr. Krzysztofa Trembli, który lata temu jako dyrektor naszego szpitala psychiatrycznego mówił o psychiatrii środowiskowej i ją zapoczątkował. Otwieramy nową lokalizację po to, aby być bliżej naszych mieszkańców. Dopełnieniem tego będzie jeszcze kolejne miejsce – w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie zakupiliśmy budynek m.in. na ten cel – mówił starosta bielski Andrzej Płonka, dziękując za wsparcie prezydentowi Bielska-Białej Jarosławowi Klimaszewskiemu. Przypomniał, że budynek przy ul. Krasińskiego, w którym wcześniej mieściła się siedziba Beskidzkiej Izby Lekarskiej, przekazała powiatowi bielska rada miejska.
Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada zewnętrzną windę. Odnowiono elewację, wymieniono instalacje, drzwi i okna. Pomieszczenia w środku zaadaptowano do potrzeb pacjentów i personelu. Inwestycja była prowadzona pod nadzorem konserwatora zabytków.
– Psychiatria środowiskowa to psychiatria przy pacjencie. Jesteśmy gotowi, żeby do pacjenta jechać do domu i wspierać go w kryzysie, ponieważ nie zawsze taka osoba musi trafić do oddziału psychiatrycznego. Mamy zespoły środowiskowe, w których pracują: lekarz, pielęgniarka, terapeuta środowiskowy, psycholog. Jest to personel przygotowany do tego, by wspierać pacjenta, zapobiegając jego długiej hospitalizacji – wyjaśniała dr Izabela Dydo-Konior, z-ca dyrektora Bielskiego Centrum Psychiatrii – Olszówka.
Adaptacja budynku wraz z wyposażeniem kosztowała ok. 10,3 mln zł, a pieniądze pochodziły ze środków programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia w centrach zdrowia psychicznego. Na zewnętrzną windę pozyskano środki z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.
Źródło: materiały prasowe Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej