Po raz pierwszy w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca American Heart of Poland w Bielsku-Białej wykonano zabieg naprawy niedomykalności mitralnej metodą o nazwie brzeg-do-brzegu.
Jak tłumaczy prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, ordynator Oddziału Kardiologii w Bielsku-Białej, a zarazem dyrektor Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii American Heart of Poland, niedomykalność mitralna to jedna z częściej występujących nabytych wad zastawkowych serca. Doprowadza ona do nieprawidłowego, zwrotnego przepływu krwi z lewej komory do lewego przedsionka i z czasem powoduje wiele negatywnych skutków i objawów klinicznych. – Gdy zastawka jest nieszczelna, krew z lewej komory cofa się do lewego przedsionka serca, wzrasta wówczas ciśnienie w lewym przedsionku, a to skutkuje z czasem objawami niewydolności serca. Pacjenci skarżą się m.in. na uczucie zmęczenia, duszność, kołatania serca, a podstawowe czynności dnia codziennego stają się trudne do wykonania – wyjaśnia prof. Milewski.
Zabiegi małoinwazyjne w porównaniu do tradycyjnych metod chirurgicznych niosą ze sobą mniejsze ryzyko powikłań i oznaczają krótszy czas rekonwalescencji. Pacjenci szybko wracają do formy, właściwie zaraz po operacji dolegliwości wyraźnie się zmniejszają.
Podczas około godzinnego zabiegu pacjent pozostaje w znieczuleniu ogólnym. Przeprowadzają go wspólnie kardiochirurdzy, kardiolodzy interwencyjni, kardiolodzy zajmujący się obrazowaniem oraz anestezjolodzy. W skład zespołu wchodzą ponadto pielęgniarki i technicy Pracowni Hemodynamicznej. Wsparcie zapewniają również wyspecjalizowani w tej technologii inżynierowie.
Metodę brzeg-do-brzegu zastosowano w bielskiej klinice u dwóch pacjentów z ciężką niedomykalnością zastawki mitralnej. Przeprowadzone zabiegi zakończyły się powodzeniem i obydwaj pacjenci zostali wypisani z oddziału w dobrej formie.
Źródło: Wydział Prasowy UM w Bielsku-Białej