Debata „Bielscy Niemcy. Między mitem a faktami” już za nami. Ponad 80 osób w NOT, ponad 100 w internecie – śledziło na żywo dyskusję z udziałem historyków: prof. Lecha Krzyżanowskiego, dr. Grzegorza Wnętrzaka i Łukasza Giertlera.
Mity, o których rozmawiali dyskutanci, dotyczyły m.in. idyllicznego współżycia Polaków i Niemców w dawnym Bielsku, wyjątkowości „bielskiej wyspy językowej”, poparcia bądź braku poparcia bielskich Niemców dla nazizmu a nawet polityki narodowościowej polskich władz w okresie międzywojennym. Najwięcej emocji wzbudziły oczywiście czasy II wojny światowej, szczególnie wśród osób zabierających głos z sali.
– Cieszę się z dużego zainteresowania, ale wydaje mi się – śledząc reakcje publiczności i komentarze w internecie – że istnieje potrzeba następnych debat, bardziej skoncentrowanych na precyzyjnie zakreślonym temacie czy okresie historycznym. Bo dziś głównym problemem było łączenie w dyskusji opinii i faktów dotyczących konkretnie bielskich Niemców z opiniami i faktami dotyczącymi stosunków polsko-niemieckich w ogóle. Będę namawiał redakcję LuBBie.pl do kontynuacji takich debat – podsumował dr Janusz Okrzesik, jeden z pomysłodawców i uczestników dyskusji.
Ponieważ nie wszyscy chętni zdążyli zabrać głos w trakcie debaty, redakcja LuBBie.pl udostępnia zapis video debaty z możliwością zadawania pytań do historyków. Pytania zadawać można pod artykułem (wcześniej należy się w innym okienku przeglądarki zalogować na swoje konto na Facebooku). Tych, którzy wolą przesłać pytania za pomocą maila, prosimy kierować je na adres redakcja@luBBie.pl. Prosimy o zaznaczenie do kogo skierowane jest pytanie. Redakcja zobowiązuje się do przekazania pytań i publikacji odpowiedzi.
Foto: Jarosław Zięba