Mieszkańcy Bielska-Białej narzekają na awarie biletomatów MZK. Interpelację w tej sprawie złożył w lipcu radny Paweł Korzondkowski. Urzędnicy twierdzą, że winni są… pasażerowie.
Do radnego Pawła Korzondkowskiego (PiS) zgłosiła się mieszkanka, która zauważyła, częste, powtarzające się awarie biletomatów MZK zlokalizowanych w rejonie centrum Handlowego „Sfera”. Z przekazanych informacji wynika, iż wspomniane powyżej awarie zdarzają się przeważnie końcem miesiąca, a więc wtedy, kiedy wiele osób dokonuje zakupu biletów miesięcznych – zauważył radny i dodał, że problem prawdopodobnie dotyczy nie tylko automatów w pobliżu „Sfery”.
– Sprawność biletomatów jest na bieżąco weryfikowana przez służby serwisowe MZK - podczas dokonywanych codziennych objazdów technicznych – napisał w odpowiedzi na złożoną interpelację Piotr Kucia, zastępca prezydenta miasta. Jak poinformował urzędnik, w drugim kwartale 2024 roku zarejestrowano 74 reklamacje dotyczące nieprawidłowego działania biletomatów.
Jak zaznaczył Kucia na pojawiające się czasowe trudności w zapewnieniu pełnej zdolności systemu wpływ ma znaczny stopnień obciążenia eksploatacyjnego biletomatów oraz ograniczone możliwości w zakresie dostępu do części zamiennych do niektórych podzespołów. Bielski system biletomatów uruchomiony został w 2012 roku, ma więc już 12 lat.
Piotr Kucia zasugerował, że za awarie odpowiadają sami pasażerowie. Analiza zdarzeń wskazuje, że najczęstszymi przyczynami awarii biletomatów jest: niewłaściwe umieszczenie środków pieniężnych, np. monet w banknotniku (zamiast w oznakowanym otworze wrzutowym), wkładanie zagiętych, naderwanych lub złożonych na pół banknotów (zamiast wyprostowanych w całości), jak również wkładanie do podajnika dwóch banknotów jednocześnie (zamiast pojedynczo) – zauważył w piśmie zastępca prezydenta miasta. Wspomniane błędy pasażerów odpowiadają za 95% odnotowanych awarii. – W większości przypadków prowadzi to do czasowego zablokowania automatu, który może zostać przywrócony do pracy dopiero po interwencji technicznej pracownika – tłumaczy Kucia podkreślając, że MZK regularnie przeprowadza serwisowanie urządzeń do sprzedaży biletów, w tym: czyszczenie podzespołów: drukarek, banknotników czy czytników monet.
Na obszarze Miasta Bielska-Białej funkcjonują automaty biletowe w 23 lokalizacjach: 19 biletomatów stacjonarnych oraz 4 biletomaty solarne. W roku 2023 za ich pośrednictwem dokonano sprzedaży ponad 617,7 tys. biletów o łącznej wartości: 5,5 mln zł.
MZK i władze miasta zachęcają pasażerów do korzystania z innych form zakupu biletów, w szczególności do założenia konta w e-sklepie MZK dającego bardziej elastyczną możliwość nabywania biletów autobusowych.
foto: MZK Bielsko-Biała