Miasto zamierza złożyć wniosek do Programu FENIKS na „adaptację do zmian klimatu na terenie Bielska-Białej”. Za tym sformułowaniem kryje się ciekawy program zwiększenia ilości zieleni w mieście oraz małej retencji.
W ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, który jest prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bielsko-Biała stara się uzyskać dofinansowanie na realizację 17 projektów zazieleniania miasta. Na sesji 21 października radni upoważnią Prezydenta Miasta do złożenia wniosku i zobowiążą się do zabezpieczenia w budżecie środków na wkład własny (dotacja NFOŚiGW może wynieść do 85% kosztów).
Większość projektów polega na nasadzeniach drzew, krzewów i bylin oraz budowie ścieżek dla pieszych z materiałów przepuszczającej wodę. W wielu miejscach będzie to oznaczało oczywiście likwidację zbędnych powierzchni betonowych i asfaltowych. Tam, gdzie sprzyja temu ukształtowanie terenu, będą tworzone naturalne zbiorniki retencyjne, magazynujące wodę deszczową.
Spośród 17 projektów w różnych częściach miasta na uwagę zasługuje projekt pod nazwą „Ograniczenie miejskiej wyspy ciepła – Skwer Pollaka”. To nic innego tylko beznadziejnie wyasfaltowany plac przed popularnym „Mechanikiem” na ul. Słowackiego, któremu planuje się przywrócić oryginalny wygląd sprzed wieku, odtwarzając historyczne układy ścieżek i roślinności. W centralnej części skweru stanie niewielkie popiersie patrona – Karola Pollaka, zwanego polskim Edisonem, wielkiego wynalazcy, pioniera przemysłu akumulatorowego, założyciela„Akumulatorki” na Leszczynach.
Innym ciekawy projekt dotyczy ogródka jordanowskiego przy ul. Wyzwolenia; ma tam powstać duży ogród publiczny z rabatami z roślin rodzimych, ścieżki mają być wodoprzepuszczalne i zagospodarowana ma być niecka retencyjna zbierająca wody opadowe.
Jeszcze ciekawiej zapowiada się projekt zagospodarowania skweru o nazwie „Ogrody Sułkowskich” przy ul. Bohaterów Warszawy. Zakres tej inwestycji obejmuje rozbiórkę nawierzchni z płyt betonowych i zastąpienie jej nawierzchnią wodoprzepuszczalną, nasadzenia drzew, krzewów i bylin, założenie trawnika i montaż małej architektury ogrodowej.
Nasadzenia drzew i krzewów, a co za tym idzie ograniczenie tzw. miejskich wysp ciepła, przewidują też projekty dotyczące m.in. skrzyżowania Michałowicza i Partyzantów, Placu Żwirki i Wigury, skweru u zbiegu ulic Wyspiańskiego i Piastowskiej, zielonych przystanków przy Paderewskiego i w centrum Wapienicy.
Na zdjęciu: dawna pocztówka przedstawiająca budynek obecnego "Mechanika" przy ul. Słowackiego.