25 stycznia w bialskim Ratuszu mieszkańcy debatowali nad „Planem zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla miasta Bielska-Białej”. Przyszło tylko 7 osób, ale dyskusja i tak była ciekawa.
„Plan…” to dokument określający ramy rozwoju komunikacji miejskiej na lata 2024-2033. „Wdrażanie postulatów planu przyczynić ma się do zwiększenia konkurencyjności transportu zbiorowego oraz atrakcyjności Komunikacji Miejskiej w Bielsku-Białej” – czytamy w opisie dokumentu. Spotkanie organizowane w ramach konsultacji społecznych poprowadzili pracownicy Wydziału Komunikacji oraz przedstawiciel firmy „TRAKO Projekty Transportowe”, która współtworzyła to opracowanie.
Frekwencja na spotkaniu nie była zbyt liczna - stawiło się w sumie 7 mieszkańców, ale wszyscy byli aktywni i zadawali wiele szczegółowych pytań. Tematy podejmowane przez uczestników spotkania to m.in.: plany łączenia komunikacji autobusowej z transportem kolejowym, zwiększenie liczby połączeń z osiedli peryferyjnych oraz kursów w porze nocnej, brak zatok autobusowych na przystankach w centrum miasta czy uwagi dotyczące tras na kilku liniach. Pojawił się także postulat podwyższenia wysokości kary za brak opłaty za parkowanie samochodu w strefie płatnej tak, aby była ona równa wysokości kary za brak ważnego biletu autobusowego. Zdaniem uczestniczki konsultacji mógłby to być jeden ze sposobów mobilizowania kierowców do korzystania z transportu autobusowego.
Prowadzący spotkanie wspomnieli o innowacjach podjętych w ostatnich lat, takich jak wzbogacenie taboru autobusowego o pojazdy elektryczne „Bolek” i „Lolek”, zainstalowanie mobilnych kasowników wewnątrz autobusów, wprowadzenie nowych aplikacji zakupowych i e-sklepu czy optymalizacja przebiegu niektórych tras oraz zwiększenie częstości przyjazdów. Co do tych ostatnich kwestii, to w ankiecie dotyczącej preferencji komunikacyjnych, jej uczestnicy wskazali częstotliwość kursowania oraz bezpośredniość połączeń jako najsłabsze elementy transportu autobusowego w naszym mieście. Z kolei najlepiej bielszczanie ocenili dostęp do informacji o przewozach oraz łatwość zakupu biletów. Interesujące są też dane dotyczące udziału podróży autobusowych w całkowitej liczbie podróży wykonywanych na obszarze miasta oraz poza nim (grafika poniżej).
Opinie i uwagi w ramach konsultacji społecznych można zgłaszać poprzez interaktywny formularz konsultacji dostępny pod adresem https://bielsko-biala.pl/konsultacje/konsultacje-z-mieszkancami/konsultacje-spoleczne-planu-zrownowazonego-rozwoju, za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: transport@um.bielsko-biala.pl oraz za pomocą formularza w formie papierowej, składanego do skrzynki podawczej w pokoju nr 233 w Wydziale Komunikacji Urzędu Miejskiego na pl. Ratuszowym 6, na drugim piętrze. Konsultacje rozpoczęły się 15 stycznia i trwają do 5 lutego.