Po internetowej krytyce, która spotkała radnych ze strony mieszkańców Starego Bielska, nastąpił wysyp interpelacji w sprawach dzielnicy (pisaliśmy o tym w tekście Bezradni radni ze Starego Bielska). Jaki jest efekt tej nadzwyczajnej aktywności?
Prezydent Miasta, poprzez swoich zastępców, odpowiedział radnym na złożone przez nich interpelacje. Z odpowiedzi wyłania się następujące stanowisko władz wobec Starego Bielska: miasto w miarę dostępnych środków finansowych, konsekwentnie realizuje rozwój infrastruktury, jednak ze względu na rozmiar naszego miasta, niemożliwe jest jednoczesne prowadzenie kluczowych inwestycji we wszystkich dzielnicach. W Starym Bielsku i tak robi się wiele.
Drogi – mogło być lepiej
Jak zaznaczył wiceprezydent Przemysław Kamiński, na terenie Starego Bielska zrealizowano już kilka istotnych inwestycji drogowych, w tym rozbudowę ulicy Sobieskiego wraz z układem rond w rejonie kościoła w Starym Bielsku oraz budowę nowych zatok postojowych przy szkole nr 31, a także nowej zatoki autobusowej przy ul. Sobieskiego na wysokości przedszkola. Także zrealizowana budowa łącznika pomiędzy ulicą gen. Władysława Andersa a skrzyżowaniem Hulanka znacząco poprawiła komunikację w tej części miasta.
Wiceprezydent nie omieszkał tez wytknąć mieszkańcom dzielnicy, że z powodu protestów mieszkańców, wynikających m.in. z zastrzeżeń dotyczących zbyt dużej zajętości terenu pod konieczne poszerzenie jezdni i budowę chodnika, odstąpiono od realizacji pełnego przedsięwzięcia rozbudowy ulicy Zapłocie Duże. W ramach kompromisu dokonano poszerzenia jezdni jedynie w miejscach, gdzie było to możliwe w oparciu o istniejący pas drogowy.
Obecnie dla rejonu Starego Bielska prowadzone są również prace nad dokumentacją projektową dla kolejnych inwestycji drogowych, w tym rozbudowy ulicy Zuchów oraz rozbudowy ulicy Kazimierza Brodzińskiego (etap II) na odcinku od ulicy Jana Sobieskiego do ulicy Korzennej.
Rekreacja – miasteczko rowerowe
Wiceprezydent przypomniał też fakt, iż w dzielnicy zostały utworzone i zmodernizowane tereny sportowo-rekreacyjne. W ramach budowy nowej sali gimnastycznej przy szkole podstawowej nr 31 wykonana została kompleksowa modernizacja terenów sportowych wokół szkoły z budową miasteczka ruchu rowerowego, zagospodarowane zostały także tereny rekreacyjne wzgórza Trzech Lipek.
Kanalizacja i wodociągi – dzieje się
Na terenie Starego Bielska prowadzone są także inwestycje spółki AQUA SA. W ciągu ostatnich 5-ciu latach przeprowadzono inwestycje w rejonach ulic: Łamanej, Okrężnej, Rafowej, Zuchów, Zawiłej, Zduńskiej, Pieszej, Owczej, Pienińskiej oraz Sarni Stok, o łącznych nakładach na poziomie 10 mln PLN. Obecnie AQUA prowadzi zaawansowane prace projektowe budowy sieci kanalizacyjnej oraz rozbudowy sieci wodociągowej w rejonie ulic Wędrowców, Malowany Dworek, Francuskiej, Rafowej, Kotlarskiej, Okrętowej o łącznej długości ok. 15 km i szacowanych kosztach inwestycyjnych przekraczających 13 mln PLN.
Dom Kultury – przed pierwszym krokiem na długiej drodze
Trochę więcej optymizmu wlewa w serce starobielszczan wiceprezydent Adam Ruśniak, mieszkaniec dzielnicy. W sprawie budowy nowej siedziby domu kultury Adam Ruśniak uważa, że „połączenie Domu Kultury z Ochotniczą Strażą Pożarną, choć wydawało się rozwiązaniem dobrym, w związku z rozwojem tych jednostek okazało się być niesatysfakcjonujące dla żadnej z nich. Z uwagi na to rozpoczęte zostaną analizy mające na celu sprawdzenie możliwości zrealizowania powyższego postulatu. Trzeba jednak zaznaczyć, że w obecnej sytuacji budżetowej jest to niezwykle trudne. Niemniej każdą nawet najdłuższą drogę zaczyna się od postawienia pierwszego kroku” – podsumowuje Ruśniak.