Nie namawiamy bynajmniej do konsumpcji, ale serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy birofilii w Klubie Hobbysty i Kolekcjonera na Osiedlu Karpackim. Klub działa zaledwie od kilku tygodni a już zorganizowal swoją pierwszą wystawę tematyczną. Na pierwszy ogień wybrano birolifia czyli „wszystko to, co z piwem się wiąże”.
24 stycznia branża piwna obchodziła jubileusz, o którym wiedzą tylko znawcy tematu. Po raz pierwszy piwo zapuszkował w USA w 1933 roku Gottfried Krueger – piwowar niemieckiego pochodzenia (w tym bowiem roku skończyła się prohibicja w USA). Przez dwa lata trwały eksperymenty i sondowanie rynku, by, dokładnie 24 stycznia 1935 roku puszkowane piwo trafiło na sklepowe półki. Były to Krueger’s Cream Ale oraz Krueger’s Fines Beer z niedużego nowojorskiego browaru Gottfried Krueger Brewing Company z Newark. Aby uniknąć metalicznego posmaku, puszki wyprodukowane przez American Can Co pokryto specjalną, nie wchodzącą w reakcje z napojami powłoką z pszczelego wosku. Były stalowe, trzyczęściowe, ważyły około 100 gramów (4 razy więcej niż obecnie produkowane) i miały pojemność 330 ml. W ciągu zaledwie kilku miesięcy sprzedaż puszkowego piwa marki Gottfried Krueger wzrosła ponad pięciokrotnie.
Pod koniec lat 50. XX wieku Ermal Cleon Fraze uzyskał w Urzędzie Patentowym USA patent (nr 3.349.949) na wzór puszki, jaki znamy obecnie: z zawleczką (nazywaną kluczykiem) i nacięciem na wieczku ułatwiającym jej otwieranie.
To tylko fragment piwnej historii jaką usłyszeliśmy z ust Ryszarda Wrony – autora wystawy. Jego prywatny zbiór liczy ponad 1000 puszek, w tym 600 polskich. Najstarsza puszka z jego zbioru pochodzi z roku 1986.
Co jeszcze obejrzeć można na wystawie? Wiemy ale nie powiemy: w każdym razie nie tylko puszki! Najlepiej samemu obejrzeć wystawę i wysłuchać barwnej opowieści o wszystkim co z piwem związane. Wystawa czynna jest do 22 lutego, od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-18.00 .