Stowarzyszenie „Amazonki” w Bielsku-Białej działa już nieprzerwanie od 24 lat. Na jego pomoc mogą zawsze liczyć kobiety dotknięte nowotworem piersi.
Październik to już tradycyjnie miesiąc świadomości raka piersi. To wtedy właśnie organizuje się najwięcej wydarzeń o charakterze profilaktycznym, wtedy również publikowanych jest najwięcej artykułów o tej tematyce. Niektórzy jednak aktywnie działają przez cały rok, jak bielskie Stowarzyszenie „Amazonki”, którego celem jest niesienie kobietom pomocy.
Bielskie Amazonki obecnie zrzeszają ok. 100 kobiet. Wśród nich jest 10 przeszkolonych ochotniczek, które pomagają kobietom na każdym etapie choroby: po diagnozie, w trakcie leczenia onkologicznego lub też po jego zakończeniu. Stowarzyszenie organizuje dla członkiń m.in. rehabilitację niwelującą skutki uboczne leczenia onkologicznego. Trudno sobie wyobrazić przejście przez leczenie onkologiczne bez pomocy oferowanej właśnie przez Amazonki i dotyczy to zarówno psychologicznego wsparcia, jak i wielu niezbędnych, praktycznych porad. Z drugiej strony Stowarzyszenie pozwala swoim członkiniom, czyli kobietom, które były lub też są leczone z powodu choroby nowotworowej piersi, miło spędzić czas w gronie osób o podobnych doświadczeniach. Stowarzyszenie jest członkiem Federacji Stowarzyszeń Amazonki w Poznaniu. Najbliższe tego typu stowarzyszenia działają też w Żywcu i Cieszynie.
- Pomoc dla kobiet w trakcie choroby i po jej zakończeniu to pierwsza forma działalności Stowarzyszenia – mówi Bogusława Waligóra-Klimurczyk, od 14 lat prezes Stowarzyszenia „Amazonki” w Bielsku-Białej. – Druga forma naszej działalności to szeroko rozumiana profilaktyka. Między innymi od 13 już lat organizujemy spotkania z lekarzami dla młodzieży szkół średnich, których tematem jest właśnie profilaktyka chorób nowotworowych.
Spotkania dotyczą raka piersi, raka szyjki macicy oraz raka jąder, gdyż w oczywisty sposób uczestniczą w nich również chłopcy. Udział w takich spotkaniach biorą ginekolog dr n. med. Agnieszka Zemanek-Wojnowska oraz lekarz z Oddziału Urologii Szpitala Wojewódzkiego, ostatnio Miłosz Tomaszewski. Są one organizowane w Bielskim Centrum Edukacji, jednak zainteresowanie szkół i samej młodzieży jest tak duże, że pojedyncze mitingi nie wystarczają. W tym roku Stowarzyszenie zorganizowało już dwa takie spotkania, a 28 października planowane jest kolejne. Być może będzie i czwarte. – Młodzież już sporo wie na ten temat, jest też zainteresowana poszerzaniem tej wiedzy – mówi Bogusława Waligóra-Klimurczyk. – Coraz więcej osób zapada na choroby nowotworowe i w oczywisty sposób młodzież ma z nimi kontakt w rodzinach czy wśród znajomych.
Stowarzyszenie organizuje również spotkania z pracownikami w zakładach pracy, jeżeli tylko zakład zwróci się do niego z taką prośbą.
Siedziba Stowarzyszenia mieści się przy ul. Barlickiego 15/20. Tam organizowane są spotkania, tam również można zgłosić się po pomoc. Od niedawna także Stowarzyszenie zaprasza do Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpital Miejski, gdzie w sali naprzeciwko kawiarni i sklepu dla Amazonek w określonym czasie dyżurują przeszkolone ochotniczki, oferując pomoc wszystkim zainteresowanym.
Nie da się jednak ukryć, że z roku na rok wzrasta liczba kobiet chorujących na raka piersi. Poza tym pacjentki są coraz młodsze. – Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka. Samobadanie piersi co miesiąc czy raz w roku badanie cytologiczne są niezwykle ważne – z naciskiem podkreśla Bogusława Waligóra-Klimurczyk. – Rak nie daje żadnych objawów w pierwszym stadium choroby, kiedy jest bardzo duża szansa na wyleczenie. To niezwykle ważne, żeby go wykryć jak najwcześniej.
Lecz działalność bielskich Amazonek nie ogranicza się do tematyki medycznej. To również spotkania integracyjne, wycieczki, udział w różnych imprezach czy też udział w Duszpasterstwie Stowarzyszenia Amazonki w Bielsku-Białej. – My w Stowarzyszeniu nie rozmawiamy o chorobach, bo naszym celem jest zdrowie, dostałyśmy przecież drugą szansę i możemy w pełni cieszyć się życiem. Trzeba cieszyć się każdym dniem czy to będąc zdrowym, czy też w trakcie leczenia– dodaje Bogusława Waligóra-Klimurczyk.
Szczegółowe informacje na temat działalności Stowarzyszenia „Amazonki” w Bielsku-Białej można znaleźć na jego stronie internetowej (tutaj), a także na jego profilu na facebooku (tutaj).
Fot. FB Stowarzyszenie „Amazonki” w Bielsku-Białej